A dat de greu! Sorana Cirstea, eliminata in turul 2 la Charleston

3 Aprilie 2014
549 Vizualizari | 0 Comentarii
Sorana Cirstea (23 de ani) a fost eliminata în turul 2 din turneul WTA de la Charleston (SUA), dupa ce a pierdut în trei seturi în fata braziliencei Teliana Pereira, sportiva clasata pe locul 99 mondial. Scorul a fost 3-6, 6-3, 7-6(0) pentru Pereira (25 de ani), brazilianca fiind ultima jucatoare acceptata pe tabloul calificarilor de catre organizatori! Desi a câstigat primul set gratie unui break ce a facut diferenta, românca a pierdut inexplicabil controlul partidei. Pereira a jucat incisiv în setul doi, a gasit colturi foarte bune si a venit curajoasa la fileu, de câte ori Sorana a trimis mingile prea scurt.

Drept urmare, brazilianca si-a adjudecat setul doi cu 6-3 si a împins meciul în decisiv. În setul trei, cele doua jucatoare si-au fructificat serviciul pâna la 4-4, e drept, românca având mai multe greutati decât Pereira. La 4-4, Teliana Pereira a izbutit un break ce parea decisiv. Desi a servit apoi pentru victorie, jucatoarea nascuta la Santana do Ipanema a cedat presiunii si a irosit doua mingi de meci, permitându-i favoritei 8 sa faca un rebreak nesperat, care a egalat situatia la 5. De acolo, tie-break-ul a fost inevitabil.

Din pacate pentru Sorana, Teliana Pereira a realizat primul minibreak, fara sa mai piarda conducerea. Ea s-a distantat rapid la 3-0 si românca a cedat psihic, nereusind sa mai faca vreun punct în tie-break. Pereira a încheiat meciul dupa mai bine de doua ore si jumatate, cu un as.

Cîrstea a oferit nu mai putin de 18 sanse de break, dintre care a salvat 14. Aceasta a încheiat meciul cu cinci asi, unul mai mult decât adversara sa, care a câstigat 69% din punctele jucate cu primul serviciu. A fost prima întâlnire directa dintre cele doua sportive. La ultimele doua turnee la care a participat, Miami si Indian Wells, Sorana Cîrstea a pierdut în turul doi. În urma acestor rezultate, românca, aflata într-o scadere evidenta de forma, a coborât o pozitie în ierarhia mondiala, ocupând în prezent locul 27.