Adversarele se pierd pe drum! Steaua ramane singura echipa cu maxim de puncte

18 August 2014
547 Vizualizari | 0 Comentarii
• Steaua a zdrobit Pandurii cu 6-0, gratie golurilor lui Keseru, si se instaleaza în fruntea clasamentului, fiind singura echipa cu punctaj maxim dupa primele patru etape • Petrolul a scos doar o remiza alba cu Rapidul

Steaua Bucuresti este singura echipa din Liga I cu maxim de puncte dupa primele patru etape. Stelistii au demolat Pandurii, scor 6-0, toate cele sase goluri fiind marcate de Keseru. Gorjenii au început tare partida din Ghencea, Matulevicius trecand în cateva randuri pe langa deschiderea scorului.

Primul gol a venit însa la poarta cealalta, Claudiu Keseru deschizand scorul cu capul, din plonjon, dupa o centrare a lui Luchin (23). Dupa numai doua minute, Catalin Pîrvulescu îl faulteaza în careu pe Sînmartean, iar centralul Coltescu dicteaza penalty. Keseru îsi pozitioneaza mingea pe punctul cu var si înscrie cu o scarita superba (26). Acelasi Keseru avea sa-si completeze tripleta în minutul 34, dupa ce scapase singur spre poarta lui Stanca. A doua repriza a oferit acelasi film, cu Steaua în rol principal. Acelasi Keseru avea sa dea tabela peste cap cu un sut superb de la marginea careului (64), îngropandu-i definitiv pe gorjeni. Stelistii nu s-au multumit însa cu avantajul de patru goluri si au mai înscris de doua ori, acelasi Keseru (82 si 86) punand cruce peste prestatia slaba a gorjenilor.

Tot sambata, partida dintre Petrolul Ploiesti si Rapid a fost mai echilibrata decat se astepta oricine, iar cele doua formatii au terminat la egalitate, 0-0, într-un meci din etapa a patra a Ligii 1. Meciul a început cu ploiestenii în atac. Mustivar a trimis cu capul în minutul 13, iar 8 minute mai tarziu Mutu l-a pus la grea încercare pe Bornescu cu un sut înselator. Sfarsitul primei reprize a adus golul mult asteptat de giulesteni, însa din nefericire pentru acestia, reusita lui Ciolacu a fost anulata pentru un fault în atac. În minutul 56, Dica i-a scos din sarite pe rapidisti, dupa ce a avut o ratare monumentala. Mijlocasul a primit o pasa de la Coman, dar sutul trimis de acesta l-a lovit pe Hoban, desi toata poarta era goala. În urma acestui rezultat, Steaua ramane singura echipa din Liga 1 care are maximum de puncte, 12, dupa patru etape.

Ieri, Ceahlaul si Dinamo au terminat la egalitate, 1-1, la Piatra Neamt, dupa un meci condus în prima parte de moldoveni, iar în cea de-a doua repriza de bucuresteni.

Cordos a trimis cu capul putin pe langa poarta la sfarsitul primei reprize, iar Achim a raspuns cu un gol dupa ce a deschis scorul din penalty în prelungirile primei parti, Filip facand un fault în interiorul careului. Partea a doua a adus golul superb înscris de Cosmin Matei. În minutul 62, dinamovistul a înscris cu un sut formidabil de la marginea careului, balonul s-a dus direct în vinclul portii lui Calancea.

Tot ieri, FC Botosani a învins cu 1-0 pe Otelul Galati si a trimis-o pe fosta campioana pe ultimul loc în clasament. Golul a venit in minutul 64, marcator fiind Martinus, care a intrat la pauza. Acesta a trimis o centrare înselatoare, iar mingea l-a pacalit pe Plopeanu si a intrat în poarta.
In fine, ASA Targu Mures s-a impus în prelungiri, scor 2-0, în fata formatiei ilfovene Concordia Chiajna, dupa golurile marcate de Bruno Martins, intrat cu 10 minute înainte în locul lui Zicu, si Amauri.