Alonso a castigat Marele Premiu al Chinei! Vettel e lider la general

15 Aprilie 2013
711 Vizualizari | 0 Comentarii
Fernando Alonso de la Ferrari a castigat Marele Premiu al Chinei, în a 3-a etapa a Campionatului Mondial de Formula 1. Spaniolul a fost urmat de Kimi Raikkonen de la Lotus-Renault si de britanicul Lewis Hamilton de la Mercedes. Alonso a început foarte bine cursa spre deosebire de finlandezul Kimi Raikkonen, care a ratat startul, însa restul cursei s-a descurcat foarte bine. Vettel a terminat abia al patrulea cursa de la Shanghai, el pierzand pe final, cand a fost nevoit sa intre la boxe pentru al treilea schimb de cauciucuri, cand mai erau doar 3 tururi pana la finish. Locul 5 a fost ocupat de Button, care a terminat cursa cu doar doua opriri la standuri. Locurile 6, 7, 8, 9 si 10 au fost ocupate de Massa (Ferrari), Ricciardo (Toro Rosso), Di Resta (Force India), Grosjean (Lotus - Renault) si Hulkenberg (Sauber).

Clasament piloti
: 1. Vettel 52p, 2. Raikkonen 49p, 3. Alonso 43p, 4. Hamilton 30p, 5. Massa 30p, 6. Webber 26p
Clasament constructori: 1. Red Bull 78p, 2. Ferrari 73p, 3. Lotus-Renault 60p, 4. Mercedes 52p, 5. Force India 14p