Aroganta dauneaza grav fotbalului! Steaua a dat de belea cu Dinamo

3 Martie 2014
675 Vizualizari | 0 Comentarii
• Steaua nu obtinut decat o remiza in meciul cu Dinamo, scor 1-1, si resimte din nou presiunea pusa de urmaritoare • Cum si Astra a pierdut la U Cluj, principala invingatoare a etapei este Petrolul, care a trecut cu 2-0 de Otelul

Dinamo a fost la un pas de surpriza în Derby de România! Elevii lui Flavius Stoican s-au mobilizat dupa cele 6 esecuri consecutive în fata Stelei si au scapat în ultimele minute o victorie surpriza în Ghencea, scor 1-1.

Campionii nu s-au simtit deloc în largul lor în fata unei echipe pregatite perfect de Stoican. "Cainii" au început curajos partida si s-au avantat spre poarta lui Tatarusanu. Elton l-a pus pentru prima oara la încercare pe portarul Stelei înca din minutul 2, însa fara impact pe tabela. Jucatorii lui Reghecampf au preluat însa controlul jocului, avand nu mai putin de 8 cornere în prima repriza. Fara rezultat însa, pentru ca Grigore si Thicot s-au aparat excelent în fata cvintetului ofensiv al "ros-albastrilor". Tanase a trecut pe langa egalare, cand a reluat în bara dupa o faza spectaculoasa.

Degeaba, dinamovistii au mentinut egalitatea pana la pauza, cand Reghecampf a schimbat sistemul si i-a trimis în teren pe Piovaccari si Prepelita. Dinamo a fost însa cea care a dat lovitura. Tatarusanu l-a luat pe sus în careu pe Tucudean, iar Tudor a dictat penalty. Dragos Grigore a scos din joben o "scarita", portarul Stelei s-a prins de idee, însa prea tarziu, mingea intrand deja în poarta. Era 1-0 pentru Dinamo, iar Steaua parea depasita complet. Reghe l-a aruncat în lupta si pe Keseru, care se dovedeste a fi asul castigator. Sters în evolutie, fostul atacant al lui Bastia iese la rampa în minutul 89, cand aduce un egal nesperat pentru Steaua, cu un sut de la marginea careului.

Ieri, Petroul a profitat de pasii gresiti ai Stelei si Astrei si s-a apropiat la 5 puncte de primul loc si la doar un punct de locul 2. Ploiestenii au castigat greu disputa de pe teren propriu împotriva Otelului, scor 2-0. O gafa în defensiva oaspetilor a facut ca Petrolul sa reuseasca sa înscrie. Teixeira a fost servit excelent de Walter si a împins mingea în plasa. Al doilea gol al gazdelor a fost marcat de Toto Tamuz, care a scapat spre poarta dupa o pasa exacta a lui Mutu. In schimb, Pandurii Targu Jiu a remizat acasa cu Ceahlaul, scor 1-1. Tabela a fost modificata pentru prima data în minutul 10, cand Chitosca a marcat la faza la care i-a "suflat" mingea lui Lucas Garcia si a trimis în poarta, dupa o eroare a defensivei gazdelor. În minutul 72, arbitrul Hategan a aratat punctul cu var la interventia lui Marc asupra lui Nicoara, iar Alex dos Santos a transformat penalty-ul, stabilind astfel si scorul final.

Tot ieri, FC Botosani s-a impus în derby-ul suferintei cu FC Brasov, scor 2-1. Moldovenii au deschis scorul înca din minutul 18, dupa autogolul lui Andrei Cristea, dar atacantul brasovean si-a luat revansa cu 5 minute înaintea pauzei, cand a egalat cu un sut plasat din interiorul careului. Repriza a doua nu a avut ocazii importante, dar în ultimul minut regulamentar, Iacob a iesit gresit pe o centrare si Stojkov a adus victoria moldovenilor. Dupa acest succes, FC Botosani a iesit din zona retrogradarii si a urcat pe locul 12. Brasov este pe locul 17 în Liga 1, cu 17 puncte.

Fara emotii este si ACS Poli Timisoara, chiar daca banatenii au obtinut doar un punct cu Sageata Navodari, scor 1-1, desi au evoluat aproape o ora în superioritate numerica.

Etapa 20 din Liga I se incheie astazi, cu ultimele doua partide, ambele transmise de Digi Sport 1. De la ora 18.30, Corona Brasov primeste vizita Concordiei Chiajna, intr-un derby pentru mentinerea in Liga I, iar de la ora 21.00, runda se incheie cu meciul FC Vaslui - Gaz Metan Medias.