Arsenal castiga la Monaco, dar e eliminata dramatic din Champions League

18 Martie 2015
449 Vizualizari | 0 Comentarii
Arsenal a reusit sa se impuna pe terenul celor de la AS Monaco, insa a ratat dramatic calificarea in sferturile de finala ale Champions League.

Dupa 1-3 pe teren propriu, "tunarii" s-au impus in principat cu scorul de 2-0, ratand calificarea din cauza golurilor mai putine marcate in deplasare.

Infrangerea de pe Emirates i-a ambitionat pe elevii lui Arsene Wenger, insa gazdele de la Monaco au inceput mai bine partida de marti seara.

Odata cu scurgerea minutelor, englezii au trecut la carma jocului, iar presiunea pusa in jumatatea adversa a dus si la deschiderea scorului, Olivier Giroud marcand cu multa sansa in minutul 36.

La faza imediat urmatoare Welbeck a avut sansa lui 2-0, insa a trimis la o palma de bara, iar Giroud a mai irosit si el o sansa pana la pauza.

Partea secunda s-a jucat preponderent in jumatatea lui Monaco, insa fotbalistii lui Wenger au ratat incredibil ocazii importante.

Ramsey a facut pana la urma 2-0, recuperand un balon trimis de Walcott in bara, iar acelasi Giroud a trecut pe langa golul calificarii cu 10 minute inainte de final, atunci cand Subasic a scos de pe linia portii.