ASA Targu Mures pierde meciul decisiv pentru titlu

29 Mai 2015
508 Vizualizari | 0 Comentarii
ASA Targu Mures a ratat sansa uriasa de a castiga titlul in Liga 1 fiind invinsa in ultimul meci al sezonului de Otelul Galati, scor 1-2.

Moldovenii au trimis practic titlul in vitrina cu trofee a Stelei, care nu a reusit sa castige meciul de la Iasi.

Muresenii au inceput partida stiind ca trebuie sa castige si sa spere ca rivala Steaua nu va reusi sa faca acelasi lucru in deplasarea de la Iasi. Adversara lor era echipa care a invins gruparea "ros-albastra" pe National Arena, dar care era retrogradata deja de cateva etape.

Meciul a inceput intr-o nota de echilibru, cu un plus pentru ASA, care a fost mai periculoasa mai ales prin Bumba.

Dupa doua penatiuri neacordate, gazdele au deschis scorul cu cinci minute inainte de pauza, Gabi Muresan transformand o lovitura de la 11 metri.

Otelul a jucat insa cu o determinare care nu se vede la o echipa aflata deja in vacanta, iar Tudorie a egalat in minutul 68, din centrarea lui Cernat.

La acel scor titlul mergea catre Steaua, astfel ca ASA s-a aruncat in atac, insa Zicu, N'Doye, Goga sau Voiculet au ratat din situatii ideala. Si cum ocaziile se razbuna, Tavares a marcat pentru 2-1 in prelungiri.

Otelul, echipa retrogradata, a reusit sa invinga Steaua si ASA in acest retur, de fiecare data in deplasare.