Atletico Madrid se califica la penaltiuri in sferturile Ligii Campionilor

18 Martie 2015
421 Vizualizari | 0 Comentarii
Atletico Madrid s-a calificat in sferturile Ligii Campionilor dupa ce-a invins-o marti seara la penaltiuri pe Bayer Leverkusen, cu scorul de 3-2.

Campioana Spaniei a intors scorul din tur, 1-0, si a dus meciul la penaltiuri, unde a obtinut calificarea in primele 8 echipe ale Europei.

Jucatorii pregatiti de Diego Simeone au dominat partida de pe stadionul Vicente Calderon, dar si-au creat putine ocazii de a marca.

Singurul gol a venit la jumatatea primei reprize, cand sutul lui Mario Suarez de la 20 de metri a fost deviat de Toprak, iar Leno n-a mai putut intervenii.

Atletico a continuat sa atace, dar l-a pus rar in dificultate pe Leno, astfel ca s-a ajuns in prelungiri, unde nimic notabil nu s-a intamplat.

La penaltiuri, pentru Atletico au marcat Griezmann, Suarez si Torres, in timp ce Raul Garcia si Koke au ratat. De partea cealalta, pentru Leverkusen au punctat Rolfes si Castro, pe cand Calhanoglu, Toprak si Kiessling au clacat.