Au inviat! Oltchimul spera din nou la semifinale

4 Martie 2013
651 Vizualizari | 0 Comentarii
Valcencele respira aer proaspat de Liga, dupa ce sambata au învins în Rusia pe Zvezda Zvenigorod, cu scorul de 26-23. Era singura varianta pentru românce ca sa mai spere la semifinalele Ligii Campionilor. Succesul s-a conturat însa greu, chiar foarte greu. În prima repriza, gazdele au fost cele care au impus ritmul, în timp ce "galacticele" au parut mult prea timorate, depasite parca de miza enorma. Greselile elevelor lui Jakob Vestergaard au fost din nou numeroase, Barbosa, Bradeanu si celelalte oferindu-le mingi pe tava, pentru contraatac, rusoaicelor. Oltchim a tinut însa mereu aproape, a reusit chiar sa conduca pe finalul reprizei, 12-11, dar castelul cladit s-a daramat în cîteva secunde. Zvezda a marcat de trei ori consecutiv, iar la cabine, "galacticele" au intrat cu doua goluri la pasiv: 13-15.
Nici debutul reprizei a doua nu a fost favorabil româncelor. Rusoaicele s-au desprins la 17-13 în minutul 35, iar sfarsitul Oltchimului parea tot mai aproape. În poarta valceana a intrat însa Paula Ungureanu si lucrurile s-au schimbat total. Paradele goal-keeperului au refacut moralul coechipierelor si Oltchim a marcat de trei ori consecutiv. Valcea era cea care impunea acum ritmul si forta egalarea. A reusit-o în minutul 47, la 19. Ultimele zece minute au fost un heirup românesc. Apararea formata din Bradeanu-Pineau si Meirosu a fost de netrecut. Postnova, Marenikova si celelalte patru foste campioane mondiale de la Zvezda nu au mai gasit calea spre gol. De la 20-20 s-a facut 24-20 pentru Oltchim si victoria nu mai putea scapa. Au mai fost doar mici emotii, risipite prin ultimele doua reusite ale Aureliei Bradeanu. Victorie la final, îmbratisari si semifinalele sunt tot mai aproape. Nimic nu mai e imposibil acum. Oltchim joaca însa înca un meci de totul sau nimic sambata, la Budapesta, acolo unde trebuie sa treaca de FTC Cargo.

Zvezda 23: Postnova 6, Marennikova 6, Uskova 4, Viahîreva 3, Lobach 2, Havronina 1, Lacrabere 1. Antrenor: Zdravko Zovko
Oltchim 26: Bulatovici 7, Meirosu 4, Managarova 3, Stanca 3, Manea 3, Nechita 2, Bradeanu 2, Farcau 1, Barbosa 1. Antrenor: Jakob Vestergaard

Aseara s-a disputat meciul Krim-FTC Budapesta. Etapa viitoare sunt programate partidele: FTC Budapesta-Oltchim (9 martie), Krim-Zvezda (10 martie)