Australia castiga dramatic cel mai tare meci din sferturi la Cupa Mondiala de rugby

19 Octombrie 2015
312 Vizualizari | 0 Comentarii
Australia a castigat dramatic ultimul meci din sferturi la Cupa Mondiala de rugby, in fata Scotiei, intr-o partida extrem de tensionata, decisa in ultimul minut de joc.

A fost 35-34 pentru australieni, intr-un meci in care la pauza Scotia conducea cu 16-15. Horne pentru Scotia puncta singurul lor eseu, in timp ce oamenii din emisfera sudica punctau 3 eseuri prin Cooper, Mitchell si Hooper.

Echilibrul s-a pastrat si dupa pauza, Australia revenind bine in joc prin eseul aceluiasi Mitchell. Ei au profitat si de cartonasul galben primit de Maitland de la scotieni, care a insemnat 10 minute de superioritate numerica.

Scotia insa a revenit si ea pe final, prin eseurile realizate de Seymour si Bennett, scorul ajungand in minutul 79 la 34-32 pentru europeni.

O lovitura de pedepasa a interzis unicei echipe din Europa sa ajunga in careul de asi la CM, lovitura care a fost executata perfect de Bernard Foley, aducand cele 3 puncte decisive in ultimul minut, 35-34!

Australia va juca in careul de asi cu Argentina, care a trecut duminica de Irlanda, scor 43-20.

Echipele de start:

Australia: Beale, Ashley-Cooper, Kuridrani, Giteau, Mitchell, Foley, Genia; Sio, Moore (cpt), Kepu, Douglas, Simmons, Fardy, Hooper, McCalman.
Rezerve: Polota-Nau, Slipper, Holmes, Mumm, McMahon, Phipps, Toomua, Cooper.