Batalie pe viata si pe moarte! Cainii simt din nou miros de Europa

8 Aprilie 2014
603 Vizualizari | 0 Comentarii
Etapa 26 din Liga I s-a terminat aseara cand au fost programate ultimele trei partide. Dinamo a revenit pe locul 4 în Liga I, dupa ce a învins-o pe Otelul pe teren propriu, scor 3-1.

Galatenii au condus la pauza gratie reusitei superbe a lui Giurgiu din minutul 44, însa "cainii" au întors scorul în doar 15 minute. Grigore a egalat din penalty în minutul 52, iar Rotariu a facut 2-1 cu o executie cu capul în minutul 60. Peste doar 5 minute Cosmin Matei a facut 3-1 gratie unei scarite superbe. În urma acestui rezultat Otelul ajunge pe locul 14, cu 28 de puncte, fiind la egalitate cu Sageata Navodari. Cele doua sunt la doar un punct de U Cluj, care pe 15 si la doua de FC Brasov si Viitorul.
Pandurii ramane la doar doua puncte in spatele lui Dinamo, dupa victoria de pe terenul lui Gaz Metan, scor 1-0. Gorjenii au acumulat 41 de puncte gratie reusitei din minutul 46 a lui Giusti, jucator adus în aceasta iarna la Targu Jiu. Gaz Metan ramane pe locul 10, cu 33 de puncte, si are înca emotii în ceea ce priveste retrogradarea, fiind la 6 puncte de FC Brasov, prima echipa aflata sub linie.

In fine, tot aseara, Sageata a învins pe U Cluj, scor 1-0, prin golul marcat de Vezan din penalty, în minutul 81. Cu organizare buna, ambele echipe s-au bazat pe fazele fixe, din care au sperat sa înscrie. În partea a doua, jocul s-a remarcat mai ales prin agresivitate si centralul a împartit multe cartonase de ambele parti. Guerra a urmarit o pasa lunga si iesirea neinspirata a lui Veselovsky a provocat penalty-ul care a facut diferenta. Sageata o depaseste pe U Cluj în clasament, 28 de puncte si iese din zona retrogradarii.