Bravo, baieti! Romania s-a calificat la Campionatul European

3 Martie 2014
671 Vizualizari | 0 Comentarii
Nationala de polo a României s-a calificat pentru a 8-a oara consecutiv la turneul final al Campionatului European. Echipa antrenata de Dejan Stanojevic a învins, în deplasare, Marea Britanie cu 18-8. Dupa 18-7 pe teren propriu, poloistii români s-au impus si în deplasare, în fata reprezentativei Marii Britanii si si-au asigurat prezenta la întrecerea europeana. Condusa cu 5-3 dupa primul sfert, România a restabilit egalitatea pâna la pauza mare, 6-6. În partea a doua a meciului, tricolorii au preluat controlul: au înscris de 12 ori si au primit doar 2 goluri.

România s-a impus cu 18 la 8 si va lupta pentru medalii la Europenele de la Budapesta, competitie programata între 14 si 27 iulie. Cel mai bun rezultat al tricolorilor la turneul continental a fost locul 4 obtinut atât în 1993, la Sheffield, cât si în 2006, la Belgrad.