Bravo lor! Germania si SUA au jucat pe bune si merg ambele in optimi

27 Iunie 2014
504 Vizualizari | 0 Comentarii
Germania s-a impus in ultimul meci al Grupei G, 1-0 cu Statele Unite ale Americii, inchizand astfel gura celor care anticipau o confruntare amicala intre Jurgen Klinsmann si fostul sau asistent pe banca Germaniei, in perioada 2004-2006, Joachim Low.

Nemtii au avut un start reusit de meci, cu Muller la finalizare la putin timp dupa primul fluier al uzbecului Ravshan Irmatov. Jucatorul lui Bayern a ratat foarfeca de la 11 metri, fiind continuat de Podolski cu un sut imprecis. Zusi a livrat primul sut periculos spre poarta lui Neuer, cu o executie frumoasa din marginea careului, care a plutit putin peste bara transversala (23). In minutul 55, Muller i-a egalat in clasamentul golgheterilor de la CM 2014 pe Neymar si Messi, cu un lat de la 16 metri, imparabil pentru Howard, care intervenise spectaculos in prima faza la o lovitura de cap a lui Howedes. Americanii au trait meciul pe muchie de cutit pana la golul de 2-1 al lui Cristiano Ronaldo, din celalalt meci al Grupei G, Portugalia-Ghana. O eventuala reusita in poarta lui Beto, la 1-1, ar fi putut echivala cu eliminarea practicantilor de "soccer" de la Cupa Mondiala. Astfel, Germania isi respecta blazonul si incheie grupa de la CM 2014 pe primul loc, calificandu-se in optimi brat la brat cu SUA, insa nu asa cum se anticipase initial.

In celalalt meci al grupei, Portugalia a invins Ghana cu scorul de 2-1, rezultat care a adancit si mai mult amaraciunea lusitanilor dupa acel esec categoric cu Germania din meciul inaugural. Portugalia a inceput in forta si Cristiano Ronalo a trimis in transversala in minutul 6 cu un sut din actiune. Ghana a replicat taios prin Gyan, blocat de Beto, inainte ca Boye sa comita o mare eroare si sa trimita in propria poarta o minge centrata din partea stanga. Era minutul 31 si Portugalia prelua conducerea printr-un autogol ce e drept foarte spectaculos. Dupa pauza, africanii au fost mult mai incisivi. Pe acest fond, Gyan a restabilit egalitatea cu o lovitura de cap din sase metri in minutul 58. Au urmat minute bune de dominare a africanilor, dar o dominare neconcretizata pe tabela de marcaj. Cu noua minute inaintea finalului, Cristiano Ronaldo a primit cadou in careul advers un balon de la portarul advers Daouda si a trimis pentru 2-1. Acelasi Ronaldo avea sa rateze alte trei mari ocazii pana la finalul meciului, iar Portugalia iese din competitie dupa faza grupelor la golaveraj in fata Statelor Unite.