Calificare fantastica pentru Begu in semifinale la Moscova. A revenit dupa ce a cedat primul set cu Pironkova

17 Octombrie 2014
589 Vizualizari | 0 Comentarii
irina
Dupa victoriile formidabile cu Donna Vekic si Ekaterina Makarova, Irina Begu a avut o noua misiune dificila la Moscova - adversara i-a fost Tsvetana Pironkova.

Aflata la prima prezenta pe tabloul principal al competitiei din capitala Rusiei, Begu (61 WTA) nu a tinut cont de scorul intalnirilor directe, care ii era net favorabil sportivei din Bulgaria: cele doua meciuri precedente au avut loc in 2013, castigate de Pironkova - la Hobart (6-3, 6-4) si la Hertogenbosch (7-6, 7-6).

Irina a inceput destul de slab partida, iar dupa o jumatate de ora ceda primul set cu 1-6. Nimic nu anunta o revenire de senzatie, insa discutiile avute cu antrenorul Adrian Cruciat au dat roade.

Cei doi au gasit lipsurile din jocul Pironkovei, iar apoi Irina a profitat din plin de acestea pe terenul de joc. La capatul unei partide electrizante, care a durat doua ore si sase minute, jucatoarea din Romania a intors soarta partidei.

Irina Begu a obtinut victoria cu 1-6, 6-3, 6-2, si a reusit sa se califice in semifinale, unde va da piept cu invingatoarea dintre Kuznetsova si Safarova, pentru un loc in ultimul act de la Moscova. Este a doua semifinala a anului pentru romanca de pe locul 61 WTA, dupa prezenta in aceeasi faza la Oeiras.

Indiferent de rezultatul meciului de sambata, pentru calificarea in semifinalele de la Moscova, sportiva noastra are asigurate cu 180 de puncte WTA si un cec in valoare de 34 350 de dolari.