Capul sus, Simona! Halep a pierdut finala la Roland Garros dupa un meci magnific!

9 Iunie 2014
763 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep 1
• Simona Halep a fost învinsa de rusoaica Maria Sarapova, cu 6-4, 6-7 (5), 6-4, sâmbata, în finala turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Slem al anului, dupa un meci care a durat trei ore si doua minute • Simona urca astazi pe locul 3 mondial

Halep (22 ani), a patra favorita a turneului, a disputat în premiera o finala de Mare Slem, contra unei adversare mult mai experimentate, rusoaica având acum în palmares cinci astfel de turnee, dintre care unul la Roland Garros, în 2012. Constanteanca a devenit a treia jucatoare româna calificata în finala Openului Frantei, dupa Florenta Mihai si Virginia Ruzici. Florenta Mihai a pierdut finala disputata în 1977, în timp ce Virginia Ruzici a iesit învingatoare în 1978, iar în 1980 a pierdut.
Halep, campioana de junioare la turneul parizian în 2008, va primi un cec de 825.000 de euro si 1.200 puncte, iar de luni va fi numarul trei mondial, în conditiile în care în mai 2013 ocupa locul 64 în ierarhia WTA. Sarapova va primi 1.650.000 euro si 2.000 de puncte WTA.

Finala feminina de la Roland Garros nu a mai avut trei seturi din 2001, când americanca Jennifer Capriati o învingea pe Kim Clijsters (Belgia), cu 1-6, 6-4, 12-10. Meciul cu Sarapova a fost unul foarte disputat, niciuna dintre jucatoare nereusind sa se desprinda la mai mult de doua ghemuri în aceasta finala. Tenisul practicat de cele doua sportive a fost de înalta calitate, iar cei aproape 15.000 de spectatori - multi dintre ei români - prezenti în tribunele arhipline ale arenei Philippe Chatrier au aplaudat de multe ori în picioare evolutiile din teren.

Halep a reusit un break în primul ghem si a facut apoi 2-0. Sarapova, care s-a încalzit mai greu, dar nu atât de greu ca la utlimele trei meciuri disputate la Paris, le-a câstigat pe urmatoarele 5. Jocul agresiv si variat, cu lovituri puternice, al rusoaicei a împins-o permanent în defensiva pe Halep. Totusi românca a gasit resurse sa obtina un break la 5-3, dar si-a cedat imediat serviciul si a pierdut, cu 4-6, primul set la aceasta editie a turneului de la Roland Garros, dupa 57 de minute de joc.
Sarapova a fructificat avantajul psihologic dat de câstigarea primului set si a condus cu 2-0, dupa un break în ghemul 2. Încurajata de numerosii români din tribune si de o scadere în precizia jocului Sarapovei, Halep a reusit rebreak-ul, apoi a egalat la 2. În ciuda a trei duble greseli comise în ghemul al cincilea, Sarapova si-a salvat serviciul, 3-2, iar 4-3 a avut doua mingi de break. În loc de 3-5, Halep a egalat la 4.

În ghemul al noualea, cele doua jucatoare au avut un schimb spectaculos de 20 de mingi, cel mai lung al partidei, câstigat de Halep, care a reusit apoi si breakul, 5-4. Imediat, Sarapova a câstigat pe serviciul româncei, care nu s-a lasat mai prejos si a ridicat scorul la 6-5, dar nici la acest scor Halep nu a reusit sa închida setul.
În tie-break, echilibrul s-a pastrat pâna la 2-2, fiecare jucatoare câstigând pe serviciul celeilalte. Sarapova a fost prima care si-a fructificat serviciul, a condus cu 4-2 si 5-3, însa Halep a întors rezultatul, câstigând setul cu 7-5 în tie-break, dupa alte 72 de minute de joc.

Seria breakurilor a continuat în setul decisiv, prima obtinându-l Sarapova. Halep a facut la fel, nu înainte ca, la 15-40, rusoaica sa primeasca un avertisment pentru depasirea timpului de serviciu. Tot Halep si-a câstigat prima serviciul în decisiv, 2-1, a avut doua mingi de break în jocul urmator, dar rusoaica nu a cedat si a câstigat trei ghemuri consecutiv, ducând scorul la 4-2. Din nou Halep a gasit resurse si, profitând de dublele greseli ale adversarei, a egalat la 4. Sarapova a câstigat apoi urmatoarele doua ghemuri si a închis al treilea set cu 6-4 si meciul dupa trei ore si doua minute.

Parcursul Simonei pana in finala

Jucatoarea româna, care nu trecuse pâna acum de turul secund al competitiei pariziene la nivelul seniorilor, nu a cedat niciun set în cele sase partide jucate pâna în finala editiei din acest an a turneului de la Roland Garros. Sarapova (27 ani) s-a impus în doua seturi în primele trei tururi, dar pe urmatoarele si le-a adjudecat în trei seturi, de fiecare data dupa ce a pierdut mansa inaugurala.

Simona Halep a eliminat trei capi de serie, Stephens (N. 15), Kuznetova (N. 27) si Petkovic (N. 28), în timp ce Sarapova a scos din cursa doar doi, Bouchard (N. 18) si Stosur (N. 19). Sarapova este a treia rusoaica pe care o va întâlni Simona Halep anul acesta la Roland Garros, celelalte doua confruntari neavând practic istoric, 6-0, 6-2 cu Alisa Kleibanova, 6-2, 6-2 cu Svetlana Kuznetova. Daca Sarapova (numarul 8 mondial) a petrecut 10 ore pe zgura pariziana în 2014, Halep a jucat anul acesta doar 7 ore si 26 minute la Roland Garros.

Simona Halep are în palmares sapte titluri WTA (Nurnberg, 's-Hertogenbosch, Budapesta, New Haven, Moscova, Sofia - 2013, Doha - 2014) si a mai jucat patru finale (Fes - 2010, 2011, Bruxelles - 2012, Madrid - 2014). Sarapova câstigase 31 de titluri, dintre care patru de Mare Slem, iar anul acesta s-a mai impus la Stuttgart si Madrid. Anul trecut, Sarapova a fost învinsa în finala de la Roland Garros de americanca Serena Williams.

Sarapova, fost lider în ierarhia feminina mondiala, o conduce acum pe Simona Halep cu scorul de 4-0 la meciurile directe, dupa ce a mai învins-o în 2012 de doua ori, în turul III Indian Wells (suprafata dura), cu 6-3, 6-4, si în primul tur la Beijing (suprafata dura), cu 7-5, 7-5, si luna trecuta la Madrid (zgura), în finala, cu 1-6, 6-2, 6-3.