Carne de tun! Pandurii, executati cu sange rece in Rusia

29 Noiembrie 2013
798 Vizualizari | 0 Comentarii
• Dnepr Dnepropetrovsk - Pandurii Targu Jiu 4-1, intr-o partida din etapa 5 a Grupei E, din Europa League la fotbal • Gorjenii nu au avut nicio sansa in fata unui adversar foarte puternic

Fara Nicoara, Matulevicius, Paul Anton si Erico in lotul deplasat in Ucraina, Pandurii nu a putut tine piept unui adversar vizibil mai puternic, scor final 4-1. Singurul gol al gorjenilor a fost inscris de brazilianul Eric, in urma unei lovituri de la 11 metri. In celalalt meci al grupei, Fiorentina a remizat alb la Pacos Fereira.

Pe fondul unui start lansat, cu Mandzyuk (10') si Kobakhidze (11') la finalizare, Dnepr a deschis scorul la urmatorul atac dupa o insurubare a lui Kalinic, al carui voleu a fost necrutator pentru Pedro Mingote. Depasiti fizic in duelurile individuale, baietii lui Pustai au avut mult noroc la mijlocul reprizei, cand Kalinic nu a prins cadrul portii din sapte metri, iar Zozulya a luftat incredibil, la capatul unei noi centrari de pe partea stanga, unde Pleasca nu a dat randament. Pandurii au iesit din carapace in minutul 25, doar interventia lui Mandzyuk privandu-l pe Adrovic de o reusita frumoasa cu capul, la serviciul bun al olandezului Nicandro Breeveld. Spre finalul primului mitan, Zozulya l-a mai luat inca o data la tinta pe Mingote, cu un "lat" de pe linia careului mare, completat de Kravchenko, in singurul minut de prelungire aratat de la margine, al carui sut din prima a ocolit spatiul portii. Ucrainenii si-au dublat avantajul, la zece minute de la reluare, dupa ce Zozulya a scapat din nou singur spre poarta, l-a driblat pe Mingote si a intepat balonul in plasa, 2-0. Din nimic, Eric a readus-o pe Pandurii in joc, gratie loviturii de pedeapsa scoasa de muntenegreanul Adrovic la o tinere in careu a neexperimentatului Svatok (70'). Scorul final a fost stabilit de Kravchenko, in minutul 90, dupa ce in prealabil Shakov transformase in gol o pasa excelenta venita de la Zozulya.

Dnepr (4-2-3-1): Boyko - Kulakov, Mandzyuk, Cheberyachko (Svatok 65'), Vlad - Kravchenko, Politylo - Bruno Gama (Blyznychenko 46'), Kalinic (Shakhov 63'), Kobakhidze - Zozulya.
Pandurii (4-2-3-1): Mingote - Pleasca, Christou, Rada, Momcilovic - Breeveld, Cristea (Dos Santos 60') – Buleica (Pitian 81'), Eric, Ciucur (Distefano 57') - Adrovic

Rezultatele complete inregistrate aseara in grupele Europa League.
Grupa A: Kuban Krasnodar - St. Gall 4-0, Swansea - Valencia 0-1
Grupa B: Ludogoret Razgrad - PSV Eindhoven 2-0, Cernomoret Odessa - Dinamo Zagreb 0-1
Grupa C: Elfsborg - Red Bull Salzburg 0-1, Esbjerg - Standard Liege 2-1
Grupa D: Rubin Kazan – Maribor 1-1, Wigan - Zulte Waregem 1-2
Grupa E: Dnepr Dnepropetrovsk - Pandurii Târgu Jiu 4-1, Pacos Ferreira - Fiorentina 0-0
Grupa F: APOEL Nicosia - Maccabi Tel Aviv 0-0, Girondins Bordeaux - Eintracht Frankfurt 0-1
Grupa G: Genk - Dinamo Kiev 3-1, Rapid Viena - FC Thun 2-1
Grupa H: Slovan Liberec – Freiburg 1-2, FC Sevilla - Estoril 1-1
Grupa I: Rijeka - Vitoria Guimaraes 0-0, Olympique Lyon - Betis Sevilla 1-0
Grupa J: Trabzonspor - Apollon Limassol 4-2, Legia Varsovia - Lazio Roma 0-2
Grupa K: Anji Mahacikala - Serif Tiraspol 1-1, Tromso - Tottenham 0-2
Grupa L: Sahtior Karagandy - PAOK Salonic 0-2, AZ Alkmaar - Maccabi Haïfa 2-0