Ce aproape am fost! Tecau si Roger au pierdut dramatic in fata liderilor mondiali

9 Mai 2014
531 Vizualizari | 0 Comentarii
Horia Tecau si Jean Julien Roger
Horia Tecau si Jean-Julien Roger au avut ghinion la tragerea la sorti a turneului de dublu de la Madrid, acolo unde în turul al doilea au întâlnit perechea americana Bob si Mike Bryan, liderii clasamentului mondial si probabil cel mai bun dublu din istoria tenisului.

Cei doi jucatori de peste Ocean au si câstigat primul set al disputei din capitala Spaniei, cu 7-5, dar setul doi a fost mult mai echilibrat si Tecau alaturi de partenerul sau au reusit sa se impuna cu 6-3, chiar daca si-au cedat o data serviciul.

Astfel, a fost nevoie de super tie-break pentru departajare. Echilibrul s-a pastrat în decisiv, acolo unde fiecare pereche si-a luat serviciul pâna la 5-5. Americanii au reusit un mini break si au preluat conducerea cu 6-5, apoi au servit bine si s-au distantat prima oara la doua puncte: 7-5.

A fost un moment important, Tecau si Roger nereusind sa ia vreun punct pe serviciul principalilor favoriti. Au strâns scorul la 8-7 cu doua servicii bune, apoi au egalat, 8-8, cu singurul mini break reusit.

A fost apoi 9-8 si americanii au avut prima minge de meci, salvata de adversari. Cu serviciul la ei,Tecau si Roger au gresit însa si au oferit o noua minge de meci fratilor Bryan. Acestia au profitat si au încheiat învingatori, 11-9, dupa o ora si 29 de minute de joc.