Ce DRAMATIC! HC Odorhei a ratat calificarea in semifinalele Challenge Cup

24 Martie 2014
472 Vizualizari | 0 Comentarii
HC Odorhei
HC Odorhei a ratat calificarea în semifinalele Cupei Challenge la handbal masculin, sâmbata seara, dupa ce a fost învinsa în deplasare de formatia portugheza Aguas Santas-Milaneza, cu scorul de 30-27 (15-12), în mansa a doua a sferturilor de finala. HC Odorhei, care se impusese pe teren propriu cu 31-28, a pierdut calificarea din cauza numarului de goluri mai mare marcat de lusitani în deplasare. Lusitanii au pornit tare, iar Aguas Santas-Milaneza s-a desprins în minutul 7 la scorul de 4-1, gazdele conducând la doua si chiar trei goluri, pâna spre finalul primei reprize, când harghitenii au avut o rabufnire si au reusit sa preia conducerea, 11-12 (26). Portughezii au marcat de patru ori la rând si au intrat la pauza cu un avans de trei goluri, 15-12.

Gazdele au pus chiar cinci goluri în plus fata de HC Odorhei pe tabela, 17-12  în minutul 32, însa treptat ecartul s-a stabilit la 2-3 goluri, echipa antrenata de Vlad Caba ratând cu sase secunde înainte de final un gol care i-ar fi adus biletele pentru semifinale.

Marcatori HC Odorhei
Lazo Majnov - 9, Ghita Irimescu - 4, Andrei Mihalcea - 4, Damjan Blecic - 3, Erwin Jan Feuchtmann Perez - 3, Huba Talas - 2, Botond Ferenczi - 1, Chike Osita Onyejekwe - 1.

Vesti bune in Cupa EHF

In schimb, in Cupa EHF vestile sunt mult mai bune. Astfel, HCM Constanta a facut un pas mare spre calificarea în sferturile de finala ale Cupei EHF, dupa victoria cu 27-25 obtinuta sâmbata pe terenul slovacilor de la Sporta Hlohovec. Handbalistii antrenati de Zvonko Sundovski au început slab partida din Slovacia, în fata codasei grupei D. Campionii României au marcat doar doua goluri în primele 14 minute, însa la pauza a fost 15-12 pentru Sporta. Constantenii au revenit însa în actul secund, când au avut 11 minute fara gol primit, perioada în care au înscris de 6 ori si au preluat conducerea. Slovacii s-au apropiat la un gol, însa HCM s-a impus cu 27-25. Înaintea ultimei etape, constantenii se afla la egalitate de puncte cu Chambery Savoie, pe care o vor întâlni la Constanta în meciul decisiv. HCM poate transa calificarea în dauna francezilor în direct la Digi Sport 1 duminica viitoare, pe 30 martie, de la ora 12:00.