Ce fotbal chinuit! CFR Cluj si Astra s-au facut de ras in Cupa Romaniei

17 Aprilie 2013
849 Vizualizari | Comentarii
CFR Cluj si Astra Giurgiu amâna pentru partida retur deznodamântul în prima semifinala a Cupei României. Mansa tur n-a oferit nici fotbal de calitate si nici goluri, partida disputata la Cluj terminându-se 0-0.
Eugen Trica debuteaza cu o remiza nesatisfacatoare pe banca ardelenilor. Ardelenii au fost mai activi în ofensiva în prima repriza, când si-au creat si doua mari ocazii de gol. Cea mai mare i-a apartinut capitanului Cadu, care a primit centrarea din corner de la Deac, dar a sutat uluitor în Silviu Lung din doar sase metri.
A doua ocazie a venit înainte de pauza, la sutul lui Ciprian Deac cu stângul peste poarta, când CFR Cluj juca deja în inferioritate numerica. Gabi Muresan i-a spart capul lui Takayuki cu o intrare criminala cu cotul si a primit cartonasul rosu dupa doar o jumatate de ora de joc. Repriza a doua a fost si mai saraca în faze de poarta. Chiar daca jucau cu un om în minus, ardelenii au fost mai prezenti în jumatatea adversa si n-au aratat deloc ca joaca în inferioritate. De cealalta parte, Astra a tinut sa demonstreze ca a venit pe Gruia cu intentia clara sa nu ia gol, fiind multumita cu o remiza în prima mansa a semifinalelor. Doar doua ocazii se pot retine din partea secunda a întâlnirii. Prima a apartinut oaspetilor, Budescu finalizând slab direct în bratele portarului, dupa ce a ajuns fata în fata cu Felgueiras, iar pentru CFR Cluj Deac a ratat în minutul 67 din lovitura libera, Silviu Lung având o interventie salvatoare. Cealalta partida din mansa tur a semifinalelor Cupei Romaniei, cea dintre Otelul Galati si Petrolul Ploiesti se va disputa maine seara, de la ora 20.30.