Ce GHINION! Doi jucatori fabulosi rateaza ultimele meciuri la Cupa Mondiala

7 Iulie 2014
540 Vizualizari | 0 Comentarii
Angel di Maria
Argentina si Brazilia s-au calificat in semifinalele Cupei Mondiale de fotbal, dar au pierdut doi jucatori exponentiali. Angel di Maria si Neymar sunt accidentati si vor rata ultimele meciuri la competitia din Brazilia.

Conform cotidianului spaniol Marca, argentinianul Angel Di Maria nu va mai evolua deloc la acest Campionat Mondial. Mijlocasul lui Real Madrid a suferit o ruptura musculara la coapsa dreapta si nu va mai putea juca la acest turneu final. Argentinianul s-a accidentat în meciul contra Belgiei, din sferturile de finala ale Cupei Mondiale, câstigat de sud-americani cu 1-0, prin golul marcat de Higuain în minutul 8. Astfel, la doar câteva minute dupa ce a contribuit la golul înscris de Gonzalo Higuain, Di Maria s-a întins pe gazon, acuzând dureri mari si cerând schimbarea. Selectionerul Sabella s-a conformat si l-a înlocuit imediat pe mijlocasul lui Real Madrid, cu Enzo Perez. Di Maria a fost scos de pe teren cu targa, el având probleme la coapsa dreapta. Di Maria a urmarit restul partidei de pe banca de rezerve, fiind vazut purtând comprese mari de gheata pe piciorul afectat. Medicii spera sa-l recupereze în timp util pentru semifinalele turneului.

Ghinionul a lovit si echipa Braziliei. Dupa suspendarea capitanului Braziliei, acum a venit randul altei piese importante din echipa lui Scolari sa lipseasca în semifinala Campionatului Mondial. Zuniga l-a faultat dur pe Neymar în partida castigata de Selecao, 2-1 cu Columbia, si i-a provocat acestuia o fractura la a treia vertebra lombara. Medicul Braziliei, Rodrigo Lasmar, a declarat jurnalistilor CNN ca fotbalistul în varsta de 22 de ani va lipsi tot restul turneului. "Nu va avea nevoie de interventie chirurgicala, dar va trebui sa-si imobilizeze locul unde s-a accidentat. Din pacate, el nu va fi capabil sa mai joace la acest turneu final", a declarat Lasmar.