Ce greu a fost! Steaua supravietuieste in preliminariile Ligii Campionilor

24 Iulie 2014
794 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua
Steaua are mult de munca pentru a ajunge din nou in grupele Ligii Campionilor la fotbal. Aseara, campioana Romaniei a avut un meci teribil de greu cu Stromsgodset, pe care a invins-o cu 2-0, dupa doua goluri marcate pe finalul partidei de Rapa si de Stanciu. Cu scorul general de 3-0, Steaua s-a calificat in turul trei preliminar din Liga, urmand sa joace miercurea viitoare in deplasare cu FC Aktobe, campioana din Kazahstan. Kazacii au trecut cu 3-0 (dupa 1-0 in tur) de Dinamo Tbilisi.

Aseara, cu un prim 11 identic celui afisat in tur, norvegienii au avut un start mai bun de meci, putin lipsind ca Fossum sa scape singur cu Arlauskis, in minutul 7, intr-o faza in care Varela a strans bine, rezolvand cu pretul unui corner. Latovlevici a oferit replica ros-albastrilor, trei minute mai tarziu, cand Kwarasey a anulat executia din cadere a fundasului lateral al campioanei Romaniei. La mijlocul reprizei, Cristi Tanase a aparut la finalizare cu un sut din drop care a ocolit poarta aparata de ghanezul Kwarasey. Cu cinci minute de pauza, Chipciu s-a demarcat excelent in marginea careului mic si a reluat pe directia lui Kwarasey, cu capul, mingea centrata de de partea stanga de Cristi Tanase. Actul secund a debutat cu o parada de generic a lui Arlauskis, care a blocat fantastic sutul in forta al lui Kastrati, de la aproximativ 20 de metri (47). In minutul 58, Kastrati a trecut din nou pe langa deschiderea scorului, dupa ce a trimis milimetric pe langa stalpul din stanga lui Arlauskis. 73 de minute a asteptat Tanase pentru a straluci, la capatul unei faze in care a facut tot ce a vrut cu apararea adversa si i-a pus o minge pe tava lui Rapa, cel care a modificat tabela de pe Arena Nationala cu o reluare simpla din apropiere. Norvegienii au cazut pe final, iar Stanciu a convertit in gol o actiune impetuoasa desfasurata in flancul stang de atac, cu Tanase si Chipciu la "butoane".

Steaua: Arlauskis - Rapa, Szukala, Varela, Latovlevici - Prepelita, Filip - Popa (Gradinaru 72), Sanmartean (N. Stanciu '60), Tanase - Chipciu (Valceanu 87).
Stromsgodset: Kwarasey - Vilsvik (Wikheim 62), Hoibraten, Storbaek, Hamoud - Stroflor (Sorum 76), Abu, Junior (Kovacs 76), Kastrati - Fossum, Ogunjimi.