Ce meci! Calaul lui Bute a mai facut o victima

27 Mai 2013
693 Vizualizari | 0 Comentarii
Carl Froch l-a invins duminica dimineata pe Mikkel Kessler si a castigat centurile IBF si WBA la categorie supermijlocie. A fost un meci pasionant, in care macelarul lui Bute a avut in fata un adversar mult mai valoros. Froch a castigat cu decizie unanima, primind de la arbitri 118-10, 116-12 si 115-113 puncte, decizie care i-a dat victoria macelarului lui Bute. Acesta a avut in fata un adversar mult mai tehnic, abil si puternic. Kessler a avut multe lovituri bune si a aratat superioritate la toate capitolele, insa centurile s-au dus la britanic. "Ma simt foarte bine. Singurul lucru pentru care ma simt rau este ca a trebuit sa bat un mare gentleman, un luptator adevarat si un om placut", a spus dupa meci Froch, care a avut meciul la el acasa, la Londra, pe O2 Arena. "Am fost aproape sa il termin spre final, dar el ce a facut? A raspuns cu lovituri grele, mari. Un mare respect pentru el", a mai declarat killerul lui Bute.
Froch a dominat primele doua reprize, insa ultima s-a echilibrat, iar Kessler a luptat de la egal la egal in fiecare minut. Au fost runde excelente in partea a doua a meciului, in care Kessler a legat lovituri ireale. Froch s-a aparat de multe ori, insa meciul a fost dominat de contre, fiecare a incercat sa dea atunci cand si primea. S-a jucat la maxim pana la final, atunci cand danezul a avut singurele momente de ezitare si oboseala, permitandu-i lui Froch sa termine cu un plus. La final, Froch a fost considerat mai bun de catre arbitri, insa cu siguranta pugilistul mai bun (sau mai bine zis mai complet) a fost Kessler. A fost o revansa pentru Froch, care fusese invins de Kessler intr-un meci anterior. Froch poate avea acum o revansa cu Andre Ward, in SUA, un boxer la care a pierdut, de asemenea, in trecut.