Ce meci SUPERB! Belgia a eliminat SUA si va juca in sferturile CM

2 Iulie 2014
802 Vizualizari | 0 Comentarii
Belgia a demonstrat de ce are sanse sa castige Cupa Mondiala din Brazilia. Echipa lui Wilmots a facut cu Statele Unite cel mai bun meci de la turneul final si a ajuns pentru a doua oara in istorie in sferturile de finala, insa s-a impus abia dupa prelungirile de la Salvador, scor 2-1.

Pentru prima data in istorie, toate cele opt castigatoare ale grupelor reusesc sa depaseasca faza optimilor de finala la Cupa Mondiala si spera la marea finala din Brazilia.

Portarul Tim Howard a facut insa probabil cel mai bun meci al carierei sale si a intervenit formidabil la ocaziile ratate de formatia pregatita de Marc Wilmots, reusind astfel sa duca meciul in prelungiri.

Belgienii puteau sa deschida scorul chiar in primul minut, dar Howard si-a salvat echipa, dupa ce Origi scapase singur. Primul sut pe poarta al americanilor a venit in minutul 21, dar Dempsey nu l-a invins pe Courtois.

Echipa lui Marc Wilmots a fost din nou aproape de gol, dar Vertonghen a preferat sa centreze in fata portii, desi se afla in pozitie excelenta de finalizare. Europenii au inceput in ofensiva si repriza a doua, dar nici Mertens nu a reusit sa-l invinga pe Tim Howard. Portarul americanilor a fost salvat apoi si de transversala, la lovitura de cap a lui Origi.

Howard a mai avut doua parade exceptionale. El l-a blocat pe Origi, scapat singur, apoi a respins sutul lui Mirallas. Americanii puteau sa obtina calificarea in ultimul minut, dar Wondolowski a ratat finalizarea, singur cu portarul.
Belgia a avut nevoie de trei minute din prelungiri pentru a deschide scorul la Salvador. De Bruyne a reusit sa marcheze in poarta lui Howard, dupa o faza frumos lucrata de Lukaku. Jucatorul lui Wolfsburg i-a intors serviciul coechipierului sau, iar fotbalistul lui Chelsea a marcat pentru 2-0.

Jurgen Klinsmann a fost inspirat si l-a introdus pe teren pe Julian Green, care a redus din diferenta si, la 19 ani, a devenit cel mai tanar marcator din istoria Statelor Unite. El este al saselea jucator al lui Bayern care inscrie la Cupa Mondiala (doar Man. United are mai multi fotbalisti, 7).

Americanii au prins curaj si s-au jucat cu ocaziile. Dempsey a fost blocat de Courtois, iar Belgia se impune in final cu 2-1. In faza urmatoare a competitiei, trupa antrenata de Wilmots va juca impotriva Argentinei.