Ce NEBUNIE de fotbal! Chelsea si Real Madrid sunt in semifinalele Ligii Campionilor

9 Aprilie 2014
685 Vizualizari | 0 Comentarii
Aseara s-au aflat primele echipe calificate în semifinalele Ligii Campionilor dupa meciurile Chelsea - PSG 2-0 si Dortmund - Real Madrid 2-0. Real Madrid era ca si calificata în penultimul act al Ligii Campionilor dupa victoria categorica de pe "Santiago Bernabeu", scor 3-0.

Borussia Dortmund a revenit însa fantastic prin doua goluri ale lui Reus din prima repriza. Nemtii au avut si sansa sa egaleze scorul dublei manse, însa Mkhitaryan a sutat în bara la ocazia meciului. Real merge mai departe cu mari emotii, cu scorul general de 3-2.

Nu la fel s-a întamplat cu PSG, si ea în pole-position pentru calificare dupa 3-1 în tur. Schurrle a deschis scorul în prima repriza, iar Mourinho a mutat superofensiv în finalul meciului cand i-a introdus pe Torres si Demba Ba langa Eto'o. Mutarea s-a dovedit inspirata, iar Ba a marcat golul calificarii în minutul 88 si Mourinho a adus aminte de sprintul de la meciul Manchester United - FC Porto de pe vremea cand îi antrena pe portughezi.

In aceasta seara avem parte de alte doua meciuri care se anunta pe viata si pe moarte. De la ora 21.45, pe Digi Sport 1, Atletico Madrid si FC Barcelona vor lupta pentru un loc in careul de asi al Ligii Campionilor. In meciul tur, la Barcelona, Atletico a smuls o remiza, scor 1-1, si este favorita la calificarea in faza urmatoare. Misiunea baietilor lui Diego Simeone se anunta insa una infernala, pentru ca jucatori lui Tata Martino nu vor digera prea usor o eliminare dintr-o faza atat de timpurie a Champions League. In plus, madrilenii l-ar putea pierde pentru acest joc pe atacantul Diego Costa, cel mai important marcator al gazdelor de astazi. Tot de la ora 21.45 (Digi Sport 2) se va disputa si celalalt meci din mansa retur a sferturilor. Bayern Munchen ar trebui sa aiba o misiune facila in fata lui Manchester United, mai ales dupa remiza, scor 1-1, scoasa pe Old Traford. Nemtii sunt principalii favoriti la calificare, mai ales ca echipa lui David Moyes se va prezenta la Munchen fara atacantii van Persie si Rooney, ambii accidentati. Nu este de neglijat insa nici faptul ca United joaca foarte bine in deplasare, fiind echipa din Premier League cu cele mai multe succese pe terenuri straine.