Ce rau am ajuns! Romania s-a chinuit cu Finlanda in play-off-ul pentru Europene

4 Aprilie 2014
712 Vizualizari | 0 Comentarii
Nationala masculina de handbal a României a învins greu modesta formatie a Finlandei, cu scorul de 32-20 (16-14) în Sala "Concordia" din Chiajna, în prima mansa a play-off-ului pentru calificarea la Campionatul European 2016. Tricolorii au facut un meci modest si au câstigat cu destula sansa, în fata unui adversar care era creditat cu o valoare mult sub ceea ce a aratat.

De altfel, nordicii au deschis scorul (0-1, minutul 4) si, dupa ce echipa României a condus cu 3-1 (8) si 4-2 (9), situatia a basculat, finlandezii preluând conducerea pe tabela de marcaj. România a fost cea care a alergat dupa egalare în prima repriza, ultimele zece minute ale acesteia fiind mai bune. Echipa antrenata de Eliodor Voica a marcat de trei ori la rând si a ajuns la 11-9 (24), Finlanda a egalat (11-11, 25), dar Romania a intrat la pauza cu doua goluri în plus fata de adversara sa, 16-14, dupa ce a avut 13-11 (26), 14-12 (27) si 16-13 (30). Dupa pauza, tricolorii au fost egalati în minutul 37 (18-18), iar un minut mai târziu nationala tarii "celor 1.000 de lacuri" a preluat conducerea, 19-20. Românii au reusit contraperformanta sa ia gol si cu doi oameni în plus, s-au desprins la trei goluri, 28-25 (52), au fost egalati, 28-28 (56), dar în cele din urma au obtinut o victorie cu 32-30. Meciul retur va avea loc pe 5 aprilie, la Karjaa, si se anunta deosebit de greu.

România: Mihai Popescu, Ionut Ciobanu - Florin Acatrinei (1 gol), Mihai Asoltanei (3), Albert Cristescu (1), Cristian Fenici (4), Gabriel Florea (4), Cristian Ghita (4), Dragos Iancu, Andrei Mihalcea (6), Ionut Ramba (1), Ionut Rotaru (1), Ciprian Sandru, Alex Simicu (2), Huba Talas (5). Selectioner: Eliodor Voica.