Ce sansa uriasa pentru Halep! Nimic nu-i mai sta in cale la Wimbledon

30 Iunie 2014
583 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
Simona Halep a ajuns pentru prima data în cariera în optimile turneului de la Wimbledon! Românca a trecut cu 6-4, 6-1 pe Belinda Bencic. Jucatoarea din Elvetia, numarul 71 mondial la vârsta de 17 ani, a început curajos partida, iar Halep a irosit doua mingi de break. Abia dupa 25 de minute de joc, favorita numarul 3 a reusit sa-si impuna jocul si sa preia conducerea. Dupa 46 de minute, Simona si-a adjudecat primul set cu 6-4. Românca a reusit apoi trei breakuri în actul al doilea, si-a facut serviciul fara probleme si s-a impus în final cu 6-1, dupa un meci în care a servit 6 asi. În optimi, Halep o va întâlni pe Zarina Diyas, din Kazahstan. "O lectie dura predata de Halep lui Bencic", a remarcat site-ul oficial al competitiei, care a mai subliniat ca Belinda Bencic a avut doar trei sanse de break, niciuna concretizata.

O alta veste buna a fost primita de Simona sambata seara. Favorita numarul 3 a ramas cea mai bine cotata jucatoare ramasa în turneu, dupa eliminarile timpurii ale Serenei Williams si Na Li. În partida urmatoare, Simona porneste cu prima sansa în duelul cu sportiva din Kazakhstan, Zarina Diyas. Este cea de-a patra sportiva la rând pe care Halep o întâlneste la aceasta editie de la Wimbledon si care nu este clasata între primele 70 din lume: Teliana Pereira (85 WTA), Lesia Tsurenko (170 WTA), Belinda Bencic (71 WTA) si acum Diyas (72 WTA). Practic, singura jucatoare de clasa mondiala peste care mai poate da Simona este Maria Sharapova, in semifinale.
Pana atunci, românca are o sansa buna sa avanseze în sferturile de finala la All England Club, deoarece are avantajul clasamentului general, al experientei în competitiile mari, al meciurilor directe si nu în ultimul rând al valorii.

Partida Simonei Halep din optimi, cu Zarina Diyas, se va juca marti.