CFR Cluj pune piedica Astrei in drumul spre Europa

27 Mai 2013
584 Vizualizari | 0 Comentarii
Liga I continua sa ofere un duel pasionant pentru Europa League in acest final de sezon, Astra, Petrolul si Pandurii luptand de la distanta pentru a prinde podiumul.

Ieri, in primul meci al zilei, Petrolul Ploiesti a invins pe Universitatea Cluj cu scorul de 4-2 (2-0), pe Cluj Arena si continua sa pastreze sanse mari pentru un loc de cupa europeana. Gazdele au marcat prin Buleica (80) si Borza (89), iar ploiestenii au punctat prin Grozav (6), Bokila (25), Sauvadet (73) si Mojica (84).

Steaua a evitat un nou esec rusinos pe terenul retrogradatei Turnu Severin, reusind sa egaleze in ultimul minut prin Iancu. Severinenii au deschis scorul prin Mihai Roman (28), iar stelistii au egalat in minutul 90 prin Gabriel Iancu, dupa ce au ratat mai multe ocazii la poarta aparata de Dumitru Hotoboc.
In ultimul meci al zilei, Astra si CFR Cluj au remizat la Giurgiu (scor 3-3), la capatul unui meci extrem de spectaculos, influentat si de o gafa imensa de arbitraj.

Gazdele coduceau dupa doar 12 minute cu 2-0 gratie dublei lui Fatai, dar in minutul 17 oaspetii au primit un cadou neasteptat de la arbitrul Adrian Cojocaru. Acesta a dictat aiurea un penalty pentru oaspeti si l-a eliminat gratuit pe Ben Youssef, dar si pe antrenorul Isaila si pe presedintele Dinu Gheorghe de la Astra. Muresan (17) si Maah (33) au restabilit egalitatea, dar Astra a intrat in avantaj la pauza dupa golul lui Takayuki (40), care a profitat de somnolenta ardelenilor. In repriza a doua CFR a dominat clar si a reusit sa egaleze pe final prin Maah (82), dar a avut si trei bare prin Maah (56), Maftei (73) si Muresan (90).

Astra pierde astfel doua puncte imense si risca sa rateze Europa.