26 Iunie 2017
1241 Vizualizari | 0 Comentarii
Cluj Crusaders 2

Cel mai asteptat eveniment al anului pentru jucatorii de fotbal american din Romania, dar si pentru fanii acestui sport, s-a desfasurat in localitatea Buftea, de langa Bucuresti.

Competitia pentru titlul de campioana nationala a aliniat la startul finalei Robowl VII, echipele Cluj Crusaders si Bucuresti Warriors.

In ciuda faptului ca, anul trecut  "Cruciatii" au fost nevoiti sa se multumeasca doar cu titlul de vice campioana, in acest weekend, acestia au plecat spre Bucuresti cu un singur obiectiv - sa-si aduca contributia la sustinerea conceptului "Cluj, capitala sportului romanesc" si sa aduca titlul sub Feleac.

Pe o caldura tropicala, cei prezenti la meci au asistat la o partida echilibrata si plina de suspans, in care Warriors au deschis primii scorul, prin Haytam Fadel, dupa o greseala a ofensivei ardelene. Scorul de 6-0 a ramas neschimbat dupa ce bucuresenii au ratat extra point-ul.

Dupa o serie de schimbari de posesie si mingi interceptate de ambele echipe,  clujenii s-au mobilizat rapid si au reusit sa preia avantajul prin Laszlo Tamas, care a sutat mingea printe buti, imediat dupa ce Florin Oltean a inscris 6 puncte.

Defensiva clujeana a reusit sa opreasca atacul adversarilor, iar la sfarsitul celor patru incercari de a castiga cei 10 yarzi necesari avansari spre zona de inscriere, Crusaders au mai adaugat inca 3 puncte pe tabela de marcaj, printr-un field goal reusit tot de Laszlo Tamas.

Oaspetii au intrat la vestiare, in pauza, cu un avantaj de 4 puncte, scorul fiind de 6-10.

In cea de-a doua jumatate a meciului, Florin Oltean a mai macract un Touch Down, iar numarul 27 a transformat conversia de 1 punct, ducand scorul la 6-17 pentru Crusaders.

Suspansul a crescut in ultimul sfert al finalei, cand Bogdan Topolescu a carat mingea pana in end zone-ul ardelean, adaugand 6 puncte pe tabela pentru Warriors.

Crusaders au mai avut o sansa de a inscrie, insa au ratat field goal-ul,  iar ofensiva adversarilor aveau, astfel, ocazia sa castige medalia de aur in ultimele minute ale meciului. Trevor Lothrop s-a opus insistentelor celor de la Warriors de a inscrie, reusind o interceptie si asigurand astfel victoria ardelenilor, cu scorul final 12-17.

Cluj Crusaders a reusit performanta de a castiga cel de-al treilea titlu national de campioana la fotbal american, in 10 ani de activitate, egaland astfel palmaresul celor de la Bucuresti Rebels.

In disputa pentru locul III, Timisoara 89ers a reusit sa castige Finala Mica in defavoarea Mures Monsters.

Intorsi inapoi la Cluj cu titlul de campioana nationala la fotbal american, Cluj Crusaders se confrunta cu o problema majora. Lipsa unui teren de fotbal (european) din incinta unei baze sportive, le va ingreuna desfasurarea activitatilor sportive, dar si dezvoltarea unei echipe de juniori. Antrenorul Rafael Ruiz cauta deja infrastructura necesara practicarii acestui sport cu scopul de a-si apara titlul in anul ce urmeaza.