Cluj Crusaders s-a calificat in finala ROBOWL VI

2 Iunie 2015
543 Vizualizari | 0 Comentarii
In semifinala din acest weekend, clujenii au invins, pe teren propriu, echipa Bucuresti Warriors, ocupanta locului secund din Conferinta de Sud-Est. Echipa din capitala, si-a asigurat in lot, pentru acest sezon, jucatori de la Constanta Sharks, care nu s-a inscris inca in nici o editie de campionat.

Pe o vreme superba si incurajati de un numar impresionant de spectatori, muzica rock si fumigene rosii, sportivii clujeni au reusit sa inscrie din primele minute ale meciului prin Florin Oltean, care a reusit un run de 70 de yarzi pana in zona de marcaj a adversarilor. Tamas Laszlo a reusit transformarea extra-pointului dupa touchdown-ul coechipierului sau, reusind sa inscrie fiecare punct suplimentar al partidei.

Pana la pauza meciului, Florin Oltean a mai inscris doua touchdown-uri, in timp ce bucurestenii au marcat 6 puncte prin numarul 12, stabilind scorul de 21-6 pentru Crusaders.

Dupa reluarea jocului, Dan Crasnic, Florin Oltean si Jeremy David au punctat pentru Crusaders prin touchdown-uri.

Din defensiva „cruciatilor” s-au remarcat Trevor Lothrop si Pop Dragos, care au tinut piept ofensivei bucurestene pana in ultimele minute ale meciului cand Warriors au mai inscris odata, reusind si conversia de 2 puncte.

In urma victoriei de duminica, cu scorul de 42-14, echipa de fotbal american, Cluj Crusaders s-a calificat in finala Campionatului National de Fotbal American, intitulata generic – ROBOWL, editia VI.

ROBOWL IV se va desfasura pe Cluj Arena in 14 iunie 2015, unde Crusaders se vor lupta pentru medalia de aur cu campioana anului trecut, Bucuresti Rebels, care s-au impus la Bucuresti in prima semifinala contra Timisoara 89ers, cu scorul 46-0.

In calitate de organizatori ai finalei, Cluj Crusaders promit un show de zile mari pe Cluj Arena si pregatesc o serie de evenimente in completarea finalei. Clubul invita, pe acesata cale, clujenii sa-i sustina pe 14 iunie 2015.