COSMAR! Romania a pierdut incredibil calificarea in sferturile Cupei Mondiale

16 Decembrie 2013
1579 Vizualizari | 0 Comentarii
Romania a pierdut confruntarea cu Polonia din optimile de finala ale Campionatului Mondial, chiar daca a condus aproape pe toata durata partidei.

Neagu si compania au pierdut la 2 goluri diferenta, scor 29-31. "Tricolorele" au parut ca vor castiga fara mari probleme, avand un avans constant de 4 si de 5 goluri. Dar de la 26-22 pentru jucatoarele noastre, România nu a mai marcat timp de 11 minute, iar Polonia a înscris 7 goluri consecutive. Cristina Neagu a fost cea mai buna jucatoare a României cu 10 goluri. România va primi si 34.000 de franci elvetieni pentru calificarea în optimi. În sferturile de finala, Polonia va juca, miercuri, în compania Frantei. Calificarea în sferturi a fost obiectivul echipei antrenate de Gheorghe Tadici. Echipele eliminate în optimile de finala încheie participarea la CM, la care nu se mai joaca meciuri de clasament final, exceptând President Cup, pentru locurile 17-24. România a încheiat anterior grupa D preliminara pe locul doi, rezultatele sale fiind urmatoarele: 27-17 cu Tunisia, 32-13 cu Australia, 23-26 cu Germania, 21-17 cu Ungaria si 29-23 cu Cehia. Meciurile din sferturile de finala vor avea loc în 18 decembrie, iar semifinalele si finalele pentru medalii, în 20 si 22 decembrie, la Belgrad. Campioana mondiala en-titre este Norvegia, la editia din 2011 România clasându-se pe locul 13. România are în palmares trei medalii mondiale: aur în 1962, respectiv argint în 1973 si 2005. Cea mai slaba clasare a tricolorelor la CM a fost la editia din 2001, locul 17. De asemenea, trebuie remarcat faptul ca România este singura echipa nationala feminina din lume care a participat la toate turneele finale ale Campionatelor Mondiale, începând cu 1957.

Marcatoare:
România – Neagu 10 goluri, Bradeanu 6, Ardean-Elisei 4, Manea 4, Nechita 3, Nechita 1, Buceschi 1.
Polonia - Wojtas 9 goluri, Grzyb 7, Kulwinska 6, Kudlacz 4, Niedzwiedz 2, Semeniuk 2, Koniuszaniek 1.