Cu frana trasa! Steaua a castigat la Cluj fara sa forteze

26 Februarie 2013
624 Vizualizari | 0 Comentarii
• Steaua Bucuresti a invins la U Cluj cu scorul de 1-0 si ramane la 10 puncte distanta de urmaritoare • Astra Giurgiu continua sa spere la locul intai, dupa ce a invins cu 2-0 pe Viitorul Constanta • In ultimul meci al etapei, FC Vaslui si CFR Cluj au remizat, 0-0, cu doi eliminati si o accidentare grava

La patru zile dupa succesul de rasunet european cu Ajax Amsterdam, Steaua nu a avut deloc o misiune usoara în deplasare cu Universitatea Cluj, echipa pe care a învins-o la limita prin reusita lui Raul Rusescu din prima repriza.

Cu Bourceanu si Pintilii în linia de mijloc la închidere, Steaua a controlat înca din debut jocul la centrul terenului, iar atacurile formatiei lui Ionel Ganea au fost extrem de timide, chiar inexistente minute bune. Primul sut spre poarta i-a apartinut lui Rusescu si a venit în minutul 7. Golgheterul Stelei a preluat în marginea careului si a trimis mult peste poarta. Acelasi Rusescu a trimis în poarta în minutul 13, dar golul a fost anulat pe motiv de offside, decizia arbitrului asistent dovedindu-se corecta.

Simtind ca favoritii nu au forta de a pune probleme Stelei, suporterii clujenilor aflati la peluza din dreapta oficialei si-au intrat în rol, oferind un spectacol de sunet si culoare care a dus la oprirea meciului pentru câteva minute la jumatatea reprizei. Totul a culminat cu patrunderea unui spectator pe teren, acesta fiind placat ca la rugby de un steward chiar când se apropiase de Tatarusanu.
Meciul a fost reluat si Steaua a deschis scorul prin Rusescu la o eroare a defensivei adverse. Râpa a centrat de pe dreapta, Ninu a respins în spate pâna la Tanase. Acesta a reluat spre poarta si Samoila a respins pâna în piciorul lui Rusescu. Atacantul stelist a reluat din voleu în poarta goala pentru 1-0. Clujenii au amenintat pentru prima data cu adevarat poarta adversa în finalul primei reprize, când mingea l-a cautat pe Borza în sase metri, dar acesta a ratat de putin întâlnirea cu balonul.
Steaua a continuat sa domine jocul în partea secunda si Nikolici, jucator intrat dupa pauza, a trecut pe lânga golul de 2-0 în urma unui corner executat în minutul 63. Bourceanu a batut la prima bara si Nikolici a reluat cu spatele spre prima bara, unde se afla însa un fundas clujean care a reusit sa respinga. Gazdele au trimis primul sut pe spatiul portii steliste abia în minutul 66 prin Dedu, un jucator intrat în partea secunda.
Chiar daca nu au excelat în actiuni ofensive, clujenii ar fi putut da lovitura pe fondul unei erori a portarului stelist. La o pasa înapoi trimisa de Chiriches, Tatarusanu a trimis pâna în picioarele lui Dedu, iar acesta a reluat paralel cu linia portii.
Era minutul 84 si U Cluj putea obtine un egal nesperat dupa un meci în care rar s-au vazut la finalizare.
Tot ieri, Astra a castigat fara probleme partida cu Viitorul Constanta, scor 2-0, si a revenit pe locul al doilea în clasament. Giurgiuvenii au continuat forma buna din prima parte a campionatului si în aceasta seara. Avand o echipa foarte asemanatoare cu cea din tur, Astra a controlat partida înca din start. Budescu a fost foarte activ în prima repriza si dupa cateva actiuni esuate a reusit sa înscrie în minutul 28. Junior Morais si Fatai au combinat excelent în banda stanga, iar fundasul a centrat perfect pentru o formalitate a lui Budescu. Viitorul lui Hagi nu a contat în ofensiva, singura faza periculoasa venind la începutul reprizei secunde dupa un sut de la 30 de metri al lui Benzar, putin pe langa vinclul portii lui Lung jr. Astra a încheiat însa conturile în minutul 70, cand Fatai a facut ce a vrut cu Larie si Bejan si a înscris cu un sut la coltul lung din interiorul careului. În urmatoarea etapa, Astra se deplaseaza la Severin, în timp ce Viitorul va disputa un meci extrem de important pentru evitarea retrogradarii cu U Cluj. In ultimul meci al etapei 20, CFR Cluj a reusit sa obtina un punct în deplasarea de la Vaslui, scor 0-0, chiar daca a jucat cu doi oameni mai putin pe teren. Vaslui a început mai bine partida, iar Antal si Sînmartean au avut cele mai mari ocazii în primele 25 de minute. Imediat, Varela a intrat imprudent la Weldon si Hategan acorda lovitura de pedeapsa. Capitanul Cadu a ratat însa, a sutat modest, pe centrul portii si Cerniauskas a respins.
Dupa doar 10 minute, acelasi Cadu a intrat extrem de dur asupra lui Milanov, lovindu-l cu genunchiul în fata, iar Hategan nu a ezitat si i-a acordat direct cartonasul rosu. Bulgarul nu a mai putut continua si a fost transportat la spital. Acolo i-au fost scosi cinci dinti. Nu a fost singurul eliminat, pentru ca si Valente a primit "rosu" în prelungirile primei reprize. În partea a doua s-a jucat la o singura poarta, iar Varela, Costin, Antal si Stanciu au ratat ocazii foarte mari. Vaslui nu a reusit însa sa marcheze, chiar daca a avut doi oameni în plus pe teren pentru 45 de minute. În etapa urmatoare, Vaslui are o deplasare foarte dificila cu Pandurii Tg. Jiu, iar CFR Cluj va juca acasa, împotriva Otelului.