Cupa Davis: Romania caștigă detașat în fața Marocului, scor 5-0. Următorul adversar, Polonia sau Zimbabwe

7 Aprilie 2018
1709 Vizualizari | 0 Comentarii
Romania Maroc Cupa Davis Cluj 2

Update: România a câștigat detașat întâlnirea cu Maroc, scor 5-0, după victoriile de dumincă.

Echipele României şi Marocului s-au întâlnit, sâmbătă şi duminică, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, în turul al doilea al Grupei a II-a, Zona Europa/Africa a Cupei Davis.

După victoria cu echipa Marocului, România va juca în turul al treilea cu învingătoarea dintre Polonia şi Zimbabwe (15-16 septembrie).

Știre inițială: Echipa României de Cupa Davis se luptă la Cluj cu Marocul pentru calificarea în turul al treilea al Grupei a II-a, zona Europa/Africa. După prima zi, România are 2-0, grație victoriilor obținute de Marius Copil și Adrian Ungur.

România - Maroc 2-0

ADRIAN UNGUR - LAMINE OUAHAB 6-0, 6-6

Adrian Ungur, locul 535 ATP, a început perfect setul și a câștigat la 0. În setul doi, Lamine Ouahab, 571 ATP, a jucat mai bine, a făcut un break și a condus cu 4-2. Ulteriror, românul a revenit și a egalat, setul ajungând în tie-break, unde Ungur a fost mai bun și câștigat meciul.

MARIUS COPIL - AMINE AHOUDA 6-0, 6-1

Marius Copil nu a avut nicio emoție și a adus primul punct pentru România, după 40 de minute. Copil a jucat excepțional și a dominat fiecare schimb. Ahouda a câștigat doar 16 puncte, fiind vizibil deranjat de suprafața de joc. Acesta a fost primul meci pe care marocanul l-a jucat pe hard indoor și nu s-a putut obișnui cu suprafața.