Cupa Romaniei: Steaua, remiza dramatica la Ploiesti

6 Martie 2015
712 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua a obtinut o remiza dramatica la Ploiesti, in prima mansa a semifinalelor Cupei Romaniei.

Partida s-a incheiat cu scorul de 1-1, Alex Chipciu egaland la ultima faza a partidei.

Intalnirea de pe stadionul "Ilie Oana" a inceput in nota de dominare a bucurestenilor, insa trupa lui Costel Galca a cazut inexplicabil la jumatatea primei reprize.

Debutant pentru Petrolul, "Meme" Tchite a deschis scorul in minutul 22, dupa doua gafe in lant comise de Tucudean si Rapa.

Condusa pe tabela, Steaua a dat replica 10 minute mai tarziu, atunci cand Geraldo Alves a scos de pe linia portii balonul trimis de Prepelita.

In debutul reprizei secunde, Petrolul a avut o bara, veteranul Teixeira, cel mai bun jucator de pe teren, fiind extrem de aproape de a dubla avantajul "lupilor" cu un sut din unghi.

Partea a doua a meciului a fost una extrem de confuza, Steaua parand in foarte multe momente incapabila sa puna probleme unei echipe care s-a asezat ermetic in defensiva.

Golul egalarii a fost marcat de Alexandru Chipciu la ultima faza a jocului, in cel de-al treilea minut de prelungiri, stelistul profitand la randul lui de o gafa in apararea gazdelor.

Scor final 1-1 si finalista se va decide in returul din Ghencea, peste trei saptamani.