Dansand in ploaie! Botosaniul este noua revelatie a Ligii I

5 Mai 2014
667 Vizualizari | 0 Comentarii
• FC Botosani a invins Otelul Galati cu scorul de 3-1 si a ajuns la doar un singur punct de ocupanta locului 6, Pandurii Targu Jiu • Leo Grozavu, omul alungat pe nedrept de la Iasi, a facut minuni pe banca unei formatii nou-promovate si care se bazeaza doar pe romani in primul unsprezece • Astazi, Steaua Bucuresti poate face un nou pas spre titlul de campioana, daca trece de Corona Brasov

FC Botosani face show in Liga I de fotbal. O formatie mica, nou-promovata, cu 10 romani in primul 11 si cu doar 3 straini in lotul de 18, Botosaniul a ajuns la 6 victorii consecutive pe teren propriu si este la doar 1 punct de locul 6. Leo Grozavu, omul care "nu a fost suficient de bun pentru a lucra la marea echipa a Iasului din Liga a II-a", a facut minuni pe banca Botosaniului, formatie care a castigat, ieri, categoric partida cu Otelul din aceasta etapa, scor 3-1, si a reusit sa se salveze de la retrogradare cu 4 etape înainte de final. Galatenii continua sa fie într-o situatie extrem de dificila. FC Botosani nu a avut nicio problema în a se impune în fata Otelului, iar Vasvari a clarificat castigatoarea înca din prima repriza. Mijlocasul lui FC Botosani a reusit "dubla" din doua lovituri de pedeapsa. Si debutul reprizei secunde a apartinut gazdelor, iar Fulop a dus scorul la 3-0. Singura tresarire a oaspetilor a apartinut lui Astafei, în prelungiri, cand a marcat golul de onoare. Otelul ramane pe 16 dupa acest succes, cu 31 de puncte.

Lupta din Liga I este palpitanta si la varful clasamentului, acolo unde Petrolul s-a impus cu 3-0 pe terenul celor de la ACS Poli si a urcat pe locul doi, avand cu un punct mai mult decat Astra. Dupa prima repriza, scorul era deja 3-0 pentru oaspeti, care au marcat prin Albin, autor al unei duble si Geraldo Alves. Ploiestenii s-au impus cu 3-0, au urcat pe locul doi si au ajuns patru victorii consecutive, cea mai buna serie a lor din ultimii 23 de ani. In schimb, Dinamo a facut un meci mizerabil la Brasov, unde a pierdut categoric, 2-0, si spune adio locului 3. "Stegarii" au controlat fara probleme partida si si-au creat foarte multe ocazii, dar le-au ratat cu seninatate. Golurile lui FC Brasov au fost marcate în prima repriza de Andrei Cristea (10) si Mateiu (33).

Sansa celor de la Dinamo este ca Vasluiul nu poate evolua in cupele europene, astfel ca nu au cum sa rateze locul 4. Chiar si asa, neplatiti, dar si fara licenta, jucatorii lui FC Vaslui nu se lasa si au mai obtinut o victorie în Liga I. Moldovenii au învins pe teren propriu pe Pandurii, scor 1-0, gratie unei reusite superbe a lui Liviu Antal.
Aseara, in ultimul meci de ieri al rundei, Viitorul Constanta a obtinut o victorie importanta, învingand-o pe Universitatea Cluj pe teren propriu, scor 1-0, gratie unui gol înscris de Nicolae Dica în minutul 90+1 cu capul, dupa o centrare a lui Razvan Marin. Partida a început cu 50 de minute întarziere, stadionul de la Chiajna fiind inundat dupa o ploaie torentiala.

In aceasta seara, de la ora 20.30 (Digi Sport 1), se va disputa ultimul meci al etapei 30 din Liga I. Steaua Bucuresti poate face un nou pas spre titlul 25, daca trece de Corona Brasov, o formatie deja retrogradata.