Debut nereusit pentru romani, la Australian Open

14 Ianuarie 2014
4265 Vizualizari | 0 Comentarii
Alexandra Cadantu
Prima reprezentanta a tarii noastre care a intrat în concurs la Melbourne nu a avut parte de o zi buna. Alexandra Cadantu (locul 60 WTA) a fost învinsa de italianca Flavia Pennetta, a 29-a jucatoare a lumii, în runda inaugurala din cadrul primului turneu de Grand Slam din acest an. Compatrioata noastra a cedat într-o ora, cu scorul de 0-6 2-6. Din pacate, Alexandra nu a gasit solutiile la jocul solid de pe fundul terenului adversarei sale, iar nici serviciul nu a ajutat-o. Cadantu a comis opt duble greseli si a avut un procentaj de doar 41% pe prima minge. De cealalta parte, Pennetta a dat doi asi si a câstigat 88% dintre punctele jucate cu mingea întâi. Alexandra a fost condusa cu 0-6 0-5 si a salvat mai multe mingi de meci, pentru ca apoi sa îsi adjudece doua game-uri la rând. Românca a fost prezenta pentru a treia oara pe tabloul principal de la Melbourne, însa niciodata nu a izbutit sa treaca de primul tur. Pentru participarea din acest an, ea va primi 30.000 de dolari australieni (19 600 de euro) si cu 10 puncte WTA.

In schimb, Monica Niculescu a trecut luni de primul tur la Australian Open, eliminand-o pe israelianca Shahar Peer in doua seturi. Cealalta romanca, Alexandra Cadantu, a fost eliminata rusinos. Niculescu a trecut de Peer cu 6-4, 6-1. Romanca a castigat sapte din cele zece mingi de break din meci si a inceput de fiecare data seturile cu cate un break. In primul set, Niculescu a condus cu 4-3 si servea mai departe, insa adversara sa i-a castigat serviciul si a egalat la patru. Romanca a raspuns insa cu un break si apoi a castigat setul intai.

In mansa a doua, Niculescu a condus cu 5-0, jucand mult mai bine. Peer a avut o tresarire de orgoliu si a reusit un break, insa Niculescu a punctat imediat un rebreak pentru un meci ce a durat o ora si 25 de minute. Astazi intra in turul 1 ceilalti patru jucatori romani: Simona Halep, Irina Begu, Sorana Carstea si Victor Hanescu.