Debut perfect pentru Petrolul! CFR Cluj tremura inca pentru calificare

18 Iulie 2014
592 Vizualizari | 0 Comentarii
petrolul flamurtari
• Petrolul a castigat prima mansa a confruntarii cu Flamurtari, scor 2-0, contand pentru turul secund preliminar al Europa League • Tot aseara, fosta campioana a Romaniei, CFR Cluj, a terminat la egalitate meciul tur cu sarbii de la FK Jagodina, scor 0-0

Dupa ce miercuri seara Steaua a deschis sezonul echipelor romanesti in cupele europene, cu o victorie, scor 1-0 pe terenul norvegienilor de la Stromsgodset, aseara a venit randul formatiilor din Europa League sa inceapa aventura in Europa.

Petrolul a castigat prima mansa a confruntarii cu Flamurtari, scor 2-0, contand pentru turul secund preliminar al Europa League. Echipa lui Razvan Lucescu a avut un start prudent de meci, in care Tamuz a fost foarte aproape de a scapa singur cu portarul lui Flamurtari. Lika a iesit bine la intampinare si a cules balonul din gheata israelianului (13). Cinci minute mai tarziu, Marinescu i-a dat emotii aceluiasi Lika printr-un sut de la aproximativ 20 de metri. Tamuz a urmarit pe respingere, dar a ajuns tarziu pentru o reluare decisiva din apropiere. Petrolistii au incheiat prima repriza in atac, neconvingator, prin doua executii de la distanta ale uruguayanului Juan Angel Albin. Actul secund a debutat cu o ocazie importanta la poarta lui Flamurtari, dupa ce Teixeira a patruns in stilu-i caracteristic in suprafata de pedeapsa si putin a lipsit ca Leka sa fie invins de propriul coleg din aparare, la o deviere care a dus mingea in corner. In minutul 64, Nepomuceno a ajuns tarziu la o minge aruncata de Tamuz pe bara a doua, pe care scria 1-0. Albanezii puteau da lovitura pe contraatac, cu douazeci de minute inainte de final, cand Peterson Pecanha a scos in ultimul moment din fata lui Muzaka intr-o faza in care mijlocasul lui Flamurtari a scapat cu usurinta din marcaj.

"Lupii" au evitat rusinea in minutul 78, dupa o pasa maiastra a lui Filipe Teixeira. Nepomuceno a ramas singur spre poarta si l-a invins pe Lika cu un sut violent sub bara. Calificarea a inceput sa prinda contur, cu cinci minute inainte de final, dupa ce Toto Tamuz, a carui inlocuire se pregatea de la margine, a convertit in gol centrarea de la coltul terenului a spaniolului De Lucas. Razvan Lucescu a avut inspiratia de a-l fi tinut in teren pe Tamuz pana dupa executarea fazei fixe.

Tot aseara, fosta campioana a Romaniei, CFR Cluj, a terminat la egalitate meciul tur cu sarbii de la FK Jagodina, scor 0-0. Echipa lui Vasile Miriuta a irosit cateva sanse bune de a trece in avantaj, calificarea urmand a fi transata saptamana viitoare. Deac a semnat prima ocazie printr-un sut la firul ierbii retinut de la radacina barei de portarul Djuricic. Negrut a aparut la finalizare la mijlocul primei parti, cand a reluat pe directia lui Djuricic o minge centrata de pe partea dreapta de Ciprian Deac. Rada din lovitura libera si Ciprian Deac l-au remarcat pe goalkeeperul oaspetilor spre final, scorul pauzei ramanand cel inregistrat in primul minut. Repriza secunda a gasit-o pe CFR Cluj in atac, dupa ce Ogbu a ratat spre disperarea lui Vasile Miriuta (46), iar Deac a finalizat modest din pasa lui Costea. In minutul 56, Jagodina a fost la un pas sa deschida scorul. Susic a scos de pe linia portii mingea trimisa periculos de Jakimovski, pe fondul unei respingeri gresite a lui Felgueiras. Cu un sfert de ora inainte de final, portarul Jagodinei a fost salvat de bara la lovitura de cap a lui Ogbu. Nici Jakolis, introdus in partea secunda in locul lui Costea, nu a fost capabil sa sparga zidul sarbilor din faza fixa, iar CFR Cluj - Jagodina s-a terminat 0-0.