Debut perfect! Simona Halep s-a calificat in turul II la 's-Hertogenbosch

18 Iunie 2014
695 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
Simona Halep s-a calificat fara emotii în turul al doilea al turneului de tenis de la 's-Hertogenbosch, învingând-o în doua seturi, 7-5, 6-2, pe Olga Govortsova, din Belarus, locul 109 WTA. În turul secund, românca o întâlneste pe Annika Beck, din Germania, locul 55 mondial.

A fost cea de-a patra disputa directa dintre cele doua si a patra victorie pentru Simona, care a avut nevoie de doar o ora si 20 de minute pentru a încheia disputa în favoarea sa.

Primul set a avut un început echilibrat si pâna la 5-5 fiecare jucatoare si-a facut serviciul. A fost momentul în care Simona a reusit break-ul si apoi a servit exact, punând punct setului.

Au urmat alte doua game-uri câstigate de a treia jucatoare a lumii si distantarea la 2-0 în setul secund. Dupa ce a facut 4-2 cu un as, Simona a mai reusit un break, iar la 5-2 a servit pentru meci. Ca o mare campioana, ea n-a dat emotii sustinatorilor ei si a pus punct meciului.

Simona e campioana de anul trecut din Olanda si în acest an e principala favorita.