Dezastru si la juniori! Romania a ratat calificarea la Europene

27 Martie 2014
491 Vizualizari | 0 Comentarii
ara stelistul Vâlceanu, suspendat pentru cumul de cartonase, nationala Romaniei Under 17 a pierdut ieri ocazia de a ramâne în calcule pentru calificarea la turneul final al CE, care va avea loc în luna mai în Malta. Elevii antrenorului Constantin Galca au fost nevoiti sa se recunoasca învinsi contra reprezentativei similare a Bosniei, cu scorul de 0-1 (0-0), dupa ce ex-iugoslavii au marcat unicul gol în minutul 55, prin Gojak.

Meciul a avut doua reprize distincte, cu o prima parte dominata de “tricolori”, pentru ca adversarii sa se dovedeasca mai proaspeti dupa pauza. Elevii lui Gâlca au avut o prima ocazie uriasa în minutul 6, când Grecu a scapat singur cu portarul, dar acesta a respins în bara sutul, pentru ca apoi mingea sa nu depaseasca linia portii. În minutul 12, craioveanul Ivan l-a deschis pe Patrick Petre, însa din nou a interveni în ultimul moment goalkeeper-ul adversarilor. Dupa pauza, Bosnia a început sa puna presiune, golul lui Gojak la coltul lung fiind urmat apoi de un reviriment în joc al juniorilor români, ramas însa fara efect pe tabela. Nationala Under 17 mai are de jucat în cadrul Turului de Elita pe 29 martie doar contra reprezentativei Scotiei. Doar câstigatoarea grupei se califica la turneul final al competitiei, care va avea loc în Malta, în luna mai. Revenirea în tara va avea loc pe 30 martie.