DEZASTRU total! Steaua risca sa joace fara spectatori

30 Aprilie 2014
895 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua a învins luni seara, 3-0, pe FC Brasov, într-o partida în care a avut interdictie sa vânda bilete la peluze, dar si la mai multe sectoare din tribuna a doua. Practic, aproape trei sferturi din stadion a fost închis publicului, situatie care se va repeta si lunea viitoare, la jocul contra Coronei. Dupa meciul cu FC Brasov, Steaua risca o pedeapsa si mai drastica.

Interdictia Stelei vine dupa meciul de Cupa cu Dinamo, returul de pe Arena Nationala, si a fost de doua etape, prima contabilizându-se luni seara, a doua peste o saptamâna. Numai ca împotriva echipei antrenata de Cornel Talnar suporterii au creat iar probleme.

Galeria grupata la tribuna a doua l-a înjurat tot meciul pe Marius Constantin, fundasul oaspetilor. Acesta a si fost eliminat în minutul 84, pentru ca a facut gesturi obscene spre galerie si a fost vazut de arbitrul George Gaman. În timp ce se îndrepta spre tunelul ce duce la vestiare, Constantin a fost atacat din tribuna cu mai multe obiecte aruncate asupra sa, fiind retinute de arbitri o bricheta, un bat de steag si o piatra.

În aceasta situatie clubul din Ghencea risca o suspendare si mai dura, nu doar ca numar de etape. E foarte posibil, tinând cont de faptul ca e vorba de recidiva, ca urmatoarele jocuri din Ghencea sa se dispute cu portile închise. Si Laurentiu Reghecampf se teme de asta: "E pacat, avem nevoie de fani. I-am spus la pauza ca nu are rost sa gesticuleze, sa se certe cu ei. Suporterii sunt oameni si au reactii. Ne dorim sa jucam cu stadionul plin în Cupa si în campionat, dar când un jucator are reactii necontrolate e normal ca oamenii sa reactioneze".