Dinamo are viitorul asigurat! Pustii au muscat rau la Chiajna

22 Iulie 2014
536 Vizualizari | 0 Comentarii
dinamo chiajna
Ieri s-au stabilit si ultimele doua formatii care s-au calificat in sferturile Cupei Ligii la fotbal. Dinamo a învins Concordia Chiajna cu 3-1 în optimile de finala ale Cupei Ligii si îsi continua drumul în competitia nou înfiintata.

"Cainii" au început ezitant partida, iar dupa 19 minute, fostul portar al Politehnicii Iasi, Traian Marc, a comis o gafa de începator, scapand printre maini mingea trimisa de Olberdam. Noua minute mai tarziu, Dinamo a restabilit egalitatea prin golul lui Bilinski, care a primit o centrare de pe partea dreapta de la Rotariu.

Începutul partii a doua a jocului a adus golul capitanului Valentin Lazar, care a trecut ca prin branza prin apararea Chiajnei. Concordia înca mai spera la egalarea situatiei pe tabela de marcaj, iar în minutul 72, Olberdam a sutat puternic de la 30 de metri, însa mingea a trecut la o palma de bara portii lui Marc. Scorul final a fost stabilit de Boubacar, care a înscris dintr-un penalty obtinut la un fault al lui Alexandru Stan asupra lui Bilinski.

Si Pandurii s-a calificat în "sferturile" Cupei Ligii, dupa ce a învins cu 1-0 (Christou 94) pe Gaz Metan, la capatul unui meci condimentat cu multe cartonase galbene, unul rosu si un penalty ratat! Nou înfiintata competitie Cupa Ligii Adeplast a produs deja unele surprize, echipe ca Petrolul, Rapid sau CFR Cluj fiind eliminate din faza "optimilor". Ardelenii au început meciul tare, jucatorii lui Dulca scapand de multe ori singuri cu portarul gorjenilor. Erico a faultat în careu (26), dar Gazul nu a reusit sa profite si a ratat deschiderea scorului de la 11 metri prin Llullaku. Dupa o repriza secunda dominata de gorjeni, s-a trecut la prelungiri, fotbalistii lui Grigoras punctand prin Christou (94), în urma unui corner executat de Nicoara. Mediesenii au slabit ritmul dupa eliminarea lui Enescu (97) si nu au mai reusit sa puna presiune la poarta gorjenilor. Gorjenii se califica în sferturile de finala ale Cupei Ligii, urmand sa îsi afle adversarul dupa o tragere la sorti a echipelor calificate. Meciurile din sferturi se vor disputa in luna decembrie.