E frumos fotbalul la Ploiesti! Petrolul urca pe podium in Liga I

26 Noiembrie 2013
779 Vizualizari | 0 Comentarii
Petrolul Ploiesti s-a impus ieri, in ultimul joc din etapa 15 a Ligii I de fotbal, în fata Viitorului, scor 3-0, egaland Steaua la puncte înaintea meciului direct de duminica. Dupa o prima repriza stearsa, "lupii galbeni" s-au dezlantuit în partea secunda.

Albin a transformat impecabil o lovitura libera în minutul 63, reusind dubla 9 minute mai tarziu, dupa o centrare perfecta a lui Fernandez. Scorul final a fost stabilit chiar în ultimul minut al meciului, cand Hamza a reluat din întoarcere în plasa cu un sut la coltul lung.

In schimb, CFR Cluj a obtinut doar o remiza la Brasov, scor 0-0. Clujenii au reusit sa iasa din pasa proasta de la începutul campionatului, rezolvandu-si problemele din defensiva. Visiniii au ajuns la cinci meciuri fara gol primit, însa atacul nu mai functioneaza. Dupa victoria cu 7-2 în fata Otelului, CFR a mai marcat doar de doua ori, în ambele meciuri castigand cu 1-0. Ieri, în fata Brasovului, a urmat un nou 0-0, iar "feroviarii" raman la 6 puncte de zona cupelor europene.
Mult mai bine se simte cealalta echipa din Cluj. Universitatea a acumulat 10 puncte dupa succesul în fata Coronei Brasov, 3-2, si începe sa spere la salvarea de la retrogradare. "Sepcile rosii" au bifat ieri al doilea succes consecutiv, dupa ce runda trecuta castigasera cu 3-1 în fata Viitorului. Primele 3 goluri s-au marcat în decurs de cinci minute. Lemnaru a deschis scorul în minutul 22, Sergiu Bus a egalat la faza imediat urmatoare, pentru ca Borza sa-i readuca pe ardeleni în avantaj.
Dupa pauza, acelasi Lemnaru a majorat diferenta cu o lovitura de cap din 6 metri. U Cluj a trait însa periculos, Sergiu Bus reusind dubla dupa o lovitura de pedeapsa transformata în minutul 85. Acelasi Lemnaru putea bifa un hattrick, însa Danalache s-a opus, respingand sutul sau din penalty.
Corona Brasov a terminat meciul în zece jucatori, Coman fiind eliminat în prelungiri.