Echipa de baschet feminin a Universitatii Cluj va disputa finala mica, dupa infrangerea de ieri in fata ACS Sepsi SIC Sfantu Gheorghe. Galerie FOTO

13 Aprilie 2018
687 Vizualizari | 0 Comentarii
U Cluj ACS Sepsi SIC Sf ntu Gheorghe 8

Echipa de baschet feminin a Universitatii Cluj a pierdut, joi seara, pe teren propriu, meciul doi al semifinalei LNBF cu ACS Sepsi SIC Sfantu Gheorghe, scor cu 87-59.

Oaspetii au castigat cu 87-59 (25-19, 20-14, 26-12, 16-14) partida din Sala Sporturilor ,,Horia Demian”, calificandu-se in finala mare a Ligii Nationale de Baschet Feminin.

Scorul a fost deschis de Neagu, 0-2, iar gazdele au marcat primele puncte din aruncari libere, 2-4. Thompson a egalat la 4, dar Sepsi s-a distantat din nou, 4-9. Universitatea s-a apropiat la un punct, 8-9, dar apoi oaspetele au marcat cinci puncte, 8-14. La prima pauza tabela arata 19-25 pentru oaspete, arata cjsport.ro

Samburska a reusit un cos de trei puncte in startul sfertului doi, 22-25, iar apoi atacul clujencelor a suferit, acestea nereusind sa mai marcheze pana in a doua jumatate a sfertului secund, 24-32. Scorul pauzei mari a fost 33-45.

Oaspetele au marit distanta dupa revenirea de la vestiare, tabela aratand 45-71 la finalul sfertului trei. Sepsi a mentinut “turatia” si in ultimul act al partidei, castigand cu 87-59 si va juca finala LNBF cu CS Municipal Satu Mare.

“U” Cluj va juca finala mica cu CSTBv Olimpia Brasov, turul fiind programat in 20 aprilie la Brasov, iar returul pe 23 in ,,Horia Demian”. Daca va fi necesar sa se dispute o partida decisiva aceasta va avea loc pe 26 aprilie.