Echipa locala de fotbal american, Cluj Crusaders, ramane neinvinsa

5 Mai 2015
539 Vizualizari | 0 Comentarii
Debutanta Campionatului National de Fotbal American, Resita Locomotives, s-a deplasat la Cluj-Napoca pentru a juca meciul retur cu echipa locala, Cluj Crusaders.

Partida s-a desfasurat duminica, in incinta Bazei Sportive Napoca (IRA) din cartierul Gheorgheni.

Sportivii clujeni au inceput bine partida, reusind sa inscrie prin Florin Oltean (1 touchdown), Marian Mikacs (1 touchdown) si Jeremy David (1 touchdown), in primul sfert, in timp ce Burean Vlad a reusit sa inscrie de doua ori, din trei incercari, extra point-ul aferent fiecarui touchdown.

Ofensiva „cruciatilor” si-a adus contributia pe tabela de marcaj si in al doilea sfert prin Dan Crasnic, care a inscris doua touchdown-uri, insotite fiecare de extra point, stabilind scorul 34-0 la pauza, pentru gazde.

Fara prea mult efort si usor relaxati, ardelenii au inscris un singur touchdown in sfertul trei, prin Kun Robert, iar defensiva a reusit sa provoace un safety in valoare de doua puncte.

In ultima parte a meciului, spectaculozitatea a scazut si punctele s-au lasat asteptate in zadar. O usoara accidentare a mai dezmortit atmosfera meciului, iar quarterback-ul clujean, Paul Carja, a fost nevoit sa paraseasca terenul de joc dupa o entorsa la glezna dreapta. Acesta a fost inlocuit de Florin Oltean pana la finalul meciului, incheiat cu scorul de 42-0 pentru clujeni.

Pentru echipa condusa de Rafael Ruiz, etapa a V-a din CNFA a reprezentat ultimul meci pe teren propriu din cadrul sezonului regular, iar rezultatele acumulate de Crusaders i-au asigurat deja un loc in semifinala campionatului.

Peste doua saptamani, Crusaders joaca la Timisoara, cu 89ers, cand spera, ca dupa aceasta confruntare dificila, sa incheie sezonul regulat fara infrangere.

In aceeasi etapa, Bucuresti Warriors au castigat meciul cu Mures Monsters din Conferinta de Sud-Est a CNFA, cu scorul 53-0.