Esec dramatic! Olaroiu eliminat din Liga Campionilor Asiei

24 Aprilie 2014
502 Vizualizari | 0 Comentarii
Cosmin Olaroiu
La capatul unui sezon aproape perfect, Cosmin Olaroiu a ratat neasteptat calificarea în optimile de finala ale Ligii Campionilor Asiei. Echipa sa, Al Ahli Dubai, a fost învinsa în deplasarea de pe terenul lui Al Sadd (Qatar), scor 1-2.

Fara esec în precedentele cinci meciuri din grupa, dar cu patru remize la activ, Al Ahli se afla pe locul 2 înaintea ultimei etape, cu sapte puncte. Tot 7 puncte avea si Sepahan din Iran, care era liderul grupei D. În cele din urma, ambele formatii au sfârsit eliminate din competitie. Victoriile lui Al-Hilal si Al-Sadd le-au adus acestora calificarea în optimile de finala ale competitiei. Ca si în tur, Al Sadd, echipa la care este legitimat si legendarul Raul, a revenit pe tabela în meciul contra echipei lui Cosmin Olaroiu.

Grafite a deschis scorul în minutul 15 si parea ca soarta calificarii este decisa. La mijlocul primei reprize, golul lui Ibrahimi a adus egalitatea pe tabela (34). Formatia lui Olaroiu a rezistat doar pâna spre final. Golul decisiv a fost înscris de Tabata în minutul 79. Al Ahli a fortat degeaba golul egalizator. Gazdele au rezistat si au obtinut calificarea în faza urmatoare.

Pentru echipa lui Olaroiu au evoluat nume importante precum Hugo Viana, Grafite sau Ciel. La Al Sadd, Raul a intrat pe teren în minutul 56. Al Sadd a marcat la singurele sale doua suturi pe poarta, dar a avut de partea sa posesia - 60%.