Esec in ultimul meci! Romania a terminat CE de polo pe locul 8

28 Iulie 2014
674 Vizualizari | 0 Comentarii
Nationala de polo a României a încheiat Campionatul European de polo de la Budapesta pe locul al optulea. Tricolorii au pierdut cu 8-7 (3-1, 1-3, 2-1, 2-2) meciul cu Spania, contând pentru locurile 7-8 de la competitia gazduita de Ungaria.

Romanii au marcat primul gol al meciului, dar ibericii au punctat apoi de trei ori la rând si au încheiat primul sfert cu un avantaj de doua goluri (3-1). România a revenit de la 2-4 la 4-4, apoi a fost într-o cursa de urmarire a spaniolilor, care au condus cu 5-4, 6-5, pentru ca în ultimul sfert sa se desprinda la 7-5. Echipa antrenata de sârbul Dejan Stanojevic nu a reusit decât sa reduca din diferenta, pierzând la un singur gol, 7-8.

Golurile echipei
noastre au fost înscrise de Cosmin Radu - 3, Tiberiu Negrean - 1, Nicolae Diaconu - 1, Alexandru Ghiban - 1, Alex Popoviciu - 1.

Pentru spanioli, care au ratat si o aruncare de la 5 metri, au marcat: Javier Garcia Gadea - 3, Albert Espanol Lifante - 2, Alberto Munarriz Egana - 1, Marc Roca Barcelo - 1, Guillermo Molina Rios - 1.

România a ocupat locul 8 si la Campionatul European din 2012, de la Eindhoven (Olanda), dupa ce a fost întrecuta tot de Spania în meciul de clasament, cu 9-8. În 2010, la Zagreb, în partida pentru locurile 7-8, România învingea Spania cu 8-7.