FABULOS! Borusia si Real sunt in semifinale dupa meciuri de basm

10 Aprilie 2013
622 Vizualizari | 0 Comentarii
Real Madrid si Borussia Dortmund s-au calificat în semifinalele Ligii Campionilor! Final fabulos, doua goluri într-un minut pe Westfalenstadion! Borussia a fost mereu în dezavantaj pe parcursul confruntarii cu Malaga.

Borussia a fost mereu în dezavantaj pe parcursul confruntarii cu Malaga. Spaniolii au deschis scorul în minutul 25 prin Joaquin, iar Lewandowski a egalat pana la pauza. Malaga era calificata la acest scor, beneficiind de golul marcat în deplasare. Sansele pentru o calificare istorica în semifinale s-au marit dupa golul din ofsaid al lui Eliseu. Totusi, echipa nebuna a lui Dortmund nu a renuntat la lupta, reusind sa egaleze în primul minut al prelungirilor prin Reus. Chiar si asa, nemtii tot erau out din Europa. Totusi, dupa doar 120 de secunde, Dortmund a reusit minunea si a marcat prin Santana golul calificarii în semifinale, tot dupa un ofsaid.

Real Madrid a venit relaxata la Istanbul fiind la adapostul celor 3 goluri din tur si a început foarte bine si returul, cand Ronaldo a deschis scorul în minutul 7. Fara prea multe sperante de calificare, turcii au iesit de la cabine în speranta ca vor scoate un rezultat pozitiv. Eboue a reusit un gol fabulos si a adus egalitatea pe tabela. Sneijder i-a adus pe turci în avantaj, pentru ca Drogba sa readuca sperantele în randul turcilor. Pana la final Galatasaray nu a mai pus prea multe probleme si Ronaldo a închis tabela în minutul 91, cand a reusit "dubla". Galatasaray s-a impus cu 3-2, însa Real Madrid este echipa care merge în semifinale, scorul general fiind 5-3.

Astazi se vor disputa ultimele doua meciuri din mansa retur a sferturilor de finala, Barcelona – PSG (ora 21.45, Digi Sport 1, scor 2-2 in tur) si Juventus – Bayern (ora 21.45, Digi Sport 2, scor 0-2, in tur). Barcelona a fost egalata în ultimul minut al deplasarii la PSG, un 2-2 care le da sperante parizienilor. Si returul se anunta echilibrat. Catalanii se vor confrunta cu cateva absente importante si în plus, puternica PSG pare ca nu si-a spus ultimul cuvant. Învinsa cu 2-0 la Munchen, Juventus are sanse mici sa treaca în turul urmator. "Batrana doamna" nu a depus însa armele. Conte si-a menajat în etapa din weekend o serie de titulari, cu ajutorul carora spera sa dea lovitura în retur. Tot în ultima runda, Bayern s-a impus la Eintracht, rezultat în urma caruia a devenit matematic noua campioana a Germaniei!