FABULOS! Cosmin Olaroiu spulbera toate recordurile in Emirate

8 Aprilie 2014
688 Vizualizari | 0 Comentarii
Cosmin Olaroiu
Cosmin Olaroiu a câstigat al treilea sau titlu consecutiv în Emiratele Arabe Unite, o premiera istorica în statul arab. Echipa românului, Al Ahli, a învins-o, în deplasare pe Al Jazira, echipa antrenata de Walter Zenga, cu 3-1, fiind în proportie de 99,99% campioana cu patru runde înainte de finalul sezonului. Dupa ce a cucerit titlul în Emirate cu Al Ain, în 2012 si 2013, Olaroiu a câstigat campionatul si cu Al Ahli. Cu patru runde înainte de final, echipa fostului antrenor al Stelei are 54 de puncte, cu 12 mai multe decât principala sa urmaritoare, Al Shabab. Chiar daca ar pierde toate meciurile pâna la final, iar Al Shabab ar câstiga tot, cele doua echipe ar fi la egalitate, dar golaverajul, cât si meciurile directe sunt net în favoarea echipei lui Oli. Fosta echipa a românului, Al Ain, s-a prabusit dupa plecarea sa si este acum abia pe locul 7. Echipa lui Oli va sarbatori titlul pe propriul teren, etapa viitoare, la meciul cu Al Wasl, în fata propriilor suporteri. Olaroiu este la al doilea trofeu cucerit în aceasta editie de campionat cu Al Ahli, dupa Supercupa câstigata la startul sezonului. Al Ahli este calificata si în finala Cupei Emiratelor, de pe 19 aprilie, si finala Cupei Presedintelui, de pe 18 mai.

In schimb, un alt roman traieste clipe de groaza in Arabia. Echipa antrenorului român Ioan Andone, Al Ittifaq, a retrogradat pentru prima oara în istorie, din prima liga din Arabia Saudita. Tehnicianul de 54 de ani a fost readus special, cu cinci etape înainte de finalul sezonului, pentru a încerca salvarea echipei, scrie Adevarul. Inaintea ultimei etape, Al Ittifaq trebuia sa nu piarda în deplasarea de la Al Ahli Jeddah, echipa brazilianului Eric, fostul jucator al Pandurilor. Echipa lui Ando a deschis scorul în minutul 12, dar a fost egalata cinci minute mai târziu. Chiar si la 1-1, Ando era salvat de la retrogradare. A venit însa minutul 90+4, când gazdele au marcat golul victoriei. Daca nu era suficient de dramatic, a fost de fapt un autogol, al lui Mohammed Al Rashed, cel care a semnat soarta lui Al Ittifaq.