FABULOS! Romania a luat 7 medalii la Europene

22 Aprilie 2013
586 Vizualizari | 0 Comentarii
Gimnastica romaneasca nu a murit! România a încheiat participarea la Campionatele Europene individuale de la Moscova cu 7 medalii, câstigate dupa cum urmeaza: Larisa Iordache - aur la bârna, argint la individual-compus, sarituri si sol; Diana Bulimar - argint la bârna, bronz la sol; Flavius Koczi - argint la sarituri.

Dupa ce si-au facut incalzirea vineri si sambata, cand Larisa Iordache a cucerit doua medalii, ambele de argint, la individual-compus si sarituri, ziua de ieri a fost una cu adevarat fabuloasa. Romania a cucerit cinci medalii intr-o singura zi: Singura medalie de aur a fost obtinuta ieri de Larisa Iordache, care a obtinut titlul european la bârna. Larisa a fost singura sportiva din finala de la bârna care a obtinut o nota peste 15, mai precis 15.266 dupa un exercitiu aproape de perfectiune. Locul doi si medalia de argint i-au revenit Dianei Bulimar, cea care a condus mult timp ierarhia cu 14.833.

Finalul a fost in glorie pentru Romania, care a obtinut o noua dubla la finalul concursului feminin de la sol. Larisa Iordache si Diana Bulimar au urcat pe podium în spatele campioanei europene, rusoaica Kseniia Afanasieva. Larisa Iordache a fost nesigura la aterizari si nu a reusit sa emita pretentii la aur contra rusoaicei Afanasieva, de departe cea mai valoroasa la sol în acest concurs.  Rusoaica a primit 15.166 pentru exercitiul sau. Iordache a urmat cu 14.733. Pe locul al treilea s-a clasat Diana Bulimar, cu 14.533.
In fine, la masculin, delegatia tricolora a obtinut o medalie de argint, prin Flavius Koczi, în finala de la sarituri cu doua executii din sase plecare.
Gimnastul nostru a intrat în concurs cu a doua nota dupa cea a rusului Denis Ablyazin si ordinea s-a mentinut la fel în finala. Rusul a sarit primul si s-a instalat la conducere cu un total de 15.408. Koczi a închis concursul cu doua sarituri bune care i-au adus un total de 14.887. Micile ezitari de la aterizari au cântarit pâna la urma decisiv în configurarea clasamentului final. Medalia de bronz i-a revenit armeanului Artur Davtyan, cu 14.866.