FABULOS! Serena Williams a castigat pentru a saptea oara turneul de la Miami

31 Martie 2014
608 Vizualizari | 0 Comentarii
Serena Williams
Jucatoarea americana de tenis Serena Williams, numarul unu mondial, a câstigat, sâmbata, pentru a saptea oara în cariera sa, turneul WTA de la Miami (Florida), dupa ce a dispus în finala de chinezoaica Na Li, numarul doi WTA, cu 7-5, 6-1.

Williams, 32 de ani, a ajuns la 59 de titluri WTA în palmaresul sau, dintre care doua cucerite anul acesta, primul la Brisbane, în ianuarie. La a noua sa finala din 15 participari la Miami, a fost condusa în primul set de Li cu 3-1 si cu 5-2, dar a avut o revenire spectaculoasa si a reusit sa îsi adjudece setul cu 7-5, dupa cinci ghemuri câstigate la rând si dupa ce a salvat o minge de set. Setul al doilea a apartinut total americancei, care a obtinut victoria dupa o ora si 59 de minute.

Serena a reusit a 11-a victorie în fata chinezoaicei în 12 partide, singurul esec datând din 2008. Li, câstigatoarea Openului Australiei, a ratat sansa de a deveni prima jucatoare din China care câstiga un turneu de categoria Premier Mandatory, cel mai important dupa cele de Mare Slem. Li (32 ani) are 9 titluri WTA în palmares.
Turneul de la Miami a fost dotat cu premii totale de 5.427.105 dolari, Serena primind pentru victorie 787.000 dolari si 1.000 de puncte WTA, iar Li 384.065 dolari si 650 puncte.