FABULOS! Simona Halep a mai demolat un adversar la Roland Garros

3 Iunie 2014
669 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
• Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de tenis de la Roland Garros, dupa ce a trecut de Sloane Stephens cu 6-4, 6-3 • Tenismena romanca si-a egalat si cea mai buna performanta la un turneu de Mare Slem

a întalnit-o ieri, dupa-amiaza, pe Sloane Stephens, primul adversar mai dificil din acest turneu de la Roland Garros, dar a reusit s-o învinga pe americanca, scor 6-4, 6-3. Simona Halep a fost putin nervoasa, dar a reusit sa se impuna în aceasta confruntare cu Stephens.

Primul set a fost extrem de echilibrat, iar jucatoarea noastra a reusit breakul decisiv chiar la 5-4. Setul secund a fost la fel de încrancenat si tot un singur game a facut diferenta, Simona a castigat cu 6-3 si va evolua în sferturi împotriva castigatoarei din partida Kuznetova - Safarova care s-a disputat aseara. Simona si-a egalat si cea mai buna performanta la un turneu de Mare Slem! La Australian Open, la începutul anului, Halep a acces în sferturi, acolo unde a pierdut în fata Dominikai Cibulkova. Ultima jucatoare din România care a atins faza sferturilor de finala la Roland Garros a fost Sorana Cirstea, în 2009, cand a fost eliminata de Samantha Stosur.

Mergea, performanta extraordinara!

O performanta fabuloasa au obtinut si Florin Mergea si Marin Draganja, in turneul de dublu masculin. Cei doi au reusit înca o surpriza la Paris si s-au calificat în semifinale, dupa ce au trecut de cuplul Daniel Nestor / Nenad Zimonjic, favoritii numarul 3 din Franta, care i-au eliminat în turul anterior pe Tecau si Rojer. Mergea si Draganja au pierdut primul set în 42 de minute, scor 6-7. Începutul a fost bun, cu un break din primul game, adversarii lor revenind pe final, dupa ce echilibrul a fost unul vizibil.

A fost apoi 6-3 în urmatorul act, unul în care Mergea si colegul lui au izbutit un break decisiv la scorul de 4-3 pentru ei, distantându-se si reusind sa egaleze la seturi. În decisiv s-a jucat din nou pe muchie de cutit. Mergea si Draganja au început bine, au avut break-ul, dar si-au pierdut serviciul la scorul de 4-3. S-a intrat în tie-break, unde au reusit sa îsi revina si sa se impuna, în cele din urma. Ultimul set a durat si cel mai mult, 63 de minute. Prin victoria cu 6-7, 6-3, 7-6, Mergea si Draganja si-au asigurat un cec de 100.000 de euro si 720 de puncte ATP, urmând sa joace în semifinale cu perechea câstigatoare dintre principalii favoriti, fratii americani Bob si Mike Bryan, si spaniolii Marcel Granollers si Marc Lopez.