capricorn
varsator
pesti
Barcelona si Real Madrid

Barcelona si Real Madrid au terminat la egalitate in ultimul El Clasico din acest sezon, scor 2-2, iar catalanii isi continua seria de invincibilitate in La Liga, avand 35 de meciuri la rand fara infrangere in acest sezon.

Golurile au fost marcate de Luis Suarez si Messi pentru gazde, in timp ce pentru Real au punctat Ronaldo si Bale.

Primul sfert de ora din El Clasico a fost unul furibund, cu doua goluri marcate in primele 15 minute, Barcelona incepand mai bine partida, cu gol in minutul 10. A fost Luis Suarez la finalizare, cu gol din voleu dupa o centrare impecabila din flancul drept a lui Sergi Roberto.

Nu a apucat Barca sa se bucure decat 5 minute, caci Real a egalat rapid, prin Cristiano Ronaldo, care a primit o pasa buna de la Benzema in careul mic, i-a luat fata lui Pique si a marcat, dar cu pretul unei accidentari care avea sa il trimita mai repede la cabine, chiar la pauza.

Parea ca repriza se va incheia linistit, chiar daca ocazii de gol au mai fost, Ronaldo mai ales a avut 2 suturi periculoase la poarta lui Ter Stegen, insa nervii au scapat de sub control la final de prim mitan.

Mai intai, Ramos si Suarez s-au luat la cearta si au primit cate un galben, mai apoi Messi a vrut sa isi razbune colegul si a facut un fault dur la Ramos, primind si el avertisment. Si, pentru ca cireasa de pe tort nu putea lipsi, Sergi Roberto a luat rosu direct dupa ce l-a lovit fara minge pe Marcelo, desi cu un minut inainte, Bale, care il lovise tot fara minge pe Umtiti, nu luase nici macar galben.

A venit pauza, a venit si anuntul ca Ronaldo nu mai poate continua, in locul sau intrand Asensio. Valverde a mutat si el la Barca, Coutinho iesind dupa ce nu a stralucit deloc, in locul sau intrand Semedo.

Mai trebuie spus ca golul lui Ronaldo a fost al 18-lea in meciurile cu Barcelona, el egalandu-l in acest clasament all-time marele Di Stefano, cei doi ocupand locul 1.

In 10 oameni, Barcelona a controlat partida la debut de act secund si a marcat meritat prin Messi in minutul 52, un gol dupa o pasa a lui Suarez, la o faza la care oaspetii au cerut fault in atac la Varane. Messi a trecut de Casemiro si de Ramos si a sutat frumos la coltul scurt.

Acelasi Messi putea sa inchida la scurta vreme partida la 3-1, dar dupa ce a scapat singur cu Navas a tras in costarican, iar ocaziile s-au razbunat. Bale a egalat in minutul 72 dupa un sut frumos de la 20 de metri, pasa venind de la Asensio.

La 2-2, Real a cerut si ea ceva arbitrului Hernandez, un penalti dupa un contact intre Jordi Alba si Marcelo, dar centralul nu a putut fi induplecat.

S-a terminat 2-2, un meci stricat in mare parte si de arbitru, nu am gresi daca am concluziona astfel, un meci dupa care Zidane ramane neivins in fata Barcelonei, care reuseste sa ramana neinvinsa si dupa acest El Clasico in La Liga, cu 35 de partide la rand fara infrangere. 42 de meciuri consecutive are Barcelona fara infrangere in Spania, de pe 8 aprilie anul trecut mai exact.

Valverde ramane cu doar 8 victorii in cariera de antrenor in fata Realului, care se poate concentra acum pe finala de Liga cu Liverpool, de pe 26 mai, urmand sa incheie Primera pe 3, si sub Atletico.

Page time :0.0830 (s) | 32 queries | Mysql time :0.017717 (s)